štamgast

Proč teplárny nefungují na tomto principu?

Pokud vím, tak teplárny fungují na principu ohřevu vody v kotlech a následném odebírání páry do parovodů, kde se poté ve výměničkách pára potká se studenou vodou a ohřeje ji.
Proč ale teplárny nefungují na principu, že by vodu ohřály v kotlech a tu ohřátou vodu pouštěly přímo do potrubí do domácností?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Z důvodů ztrát. Vysokopotenciálové teplo v páře se snáze transportuje na velké vzdálenosti. Kdybys chtěl sídliště na dálku ohřívat teplou vodou, tak bys musel mít ohromnou světlost potrubí a prohánět tím značné množství vody. Je to analogické jako při dálkovém vedení elektřiny. Tam se také používá vysoké napětí, které se transformuje až u odběratele.

Další odpovědi
mosoj

Naštuduj co je entalpie a entropie a pak pochopíš. Pára má mnohem větší energetický obsah než teplá voda. Takže náklady na dopravu a tudíž i ztráty jsou nesrovnatelné.

Midoc

https://oener­getice.cz/tepla­renstvi/vymena-parovodu-v-brne-pokracuje-ale-bez-vetsiho-omezeni-dopravy

Midoc

V některých městech např. v Brně. se nahrazují parovody za horkovody. Sníží se tím náklady na vytápění, ušetří emise CO².
https://kopeme­zabrno.cz/stra­tegicke-projekty/tran­sformace-parovodu-na-horkovody-ve-vybranych-usecich-mesta/
Pro snižování emisí CO² jsou vhodné kotle na biomasu jako např. v Třebíči.