zjentek

Proč téměř každý virus volí jiný způsob šíření?

To si příroda jen hraje, nebo v tom hraje roli něco vyššího, nám neznámého? Vždyť vězměme jen viry přenosné na člověka, jaká je zde pestrá škála přenosů. Napadlo mě, jak by to dnes vypadalo v Africe a vlastně na světě všeobecně, kdyby se třeba HIV AIDS šířil stejným způsobem jako koronavirus Covida. Děkji.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… aby nebyla na světě nuda a jednotvárnost …

Další odpovědi
Drap

Proto, aby se mohli pokud možno spokojeně množit.

da ny

Princip je v zásadě jednoduchý. A cesty jsou 3.
Viry jsou nebuněční cizopasníci (bílkoviny, nukleové kyseliny aj.), různých velikostí a tvarů. na pomezí života. Neroste, nedělí se.
Když napadnou člověka, vyvolají onemocnění neléčitelné ATB.
Jsou jich tisíce (bakteriální, živočišné, rostlinné).
U člověka, hostitele mnohé viry způsobují virozy, infekci. K té dojde na místě (lokálně): KŮŽE, SLIZNICE KREV. Případně v jiných tkáních (krevní cestou, nervovou tkání), kde dochází k poškození.
Lidské tělo / IS se brání (otázkou je, kdo bude mít navrch). K onemocnění po „napadení“ virem
vždy nedochází.
Na některé virozy máme vakcíny a léčiva (některé jen potlačí příznaky, nevyléčí, příčinu neumí odstranit). Na jiné nic, jen reakci IS.

Možná najdete odpovědi na otázky také zde:
http://www.bi­omach.cz/mikro­biologie/viry

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/japonsky-experiment-ukazuje-jak-rychle-se-viry-siri-v-restauraci-105757#utm_con­tent=freshnew­s&utm_term=%C5%A1%C3%­AD%C5%99en%C3%AD%20vir%C­5%AF&utm_medi­um=hint&utm_sou­rce=search.sez­nam.cz

da ny

DODATEK už do diskuze:
Způsobů u člověka není mnoho.
Přímým dotykem/kontaktem (sliznice, krev, kůže)
Vzduchem (především sliznice, kůže).
Potrava, tekutiny.
A jejich kombinace. O moc pestrou škálu se tedy nejedná.

Působí pak lokálně (např. infekce na kůži) nebo se zmíněnými 2 cestami (krví, nervovou tkání) napadá buňky orgánů, svalů apod.

zjentek

Drape, opět vyčerpávající…