Avatar uživatele
Bronzový

Proč tak činili ?

Proč za vlády komunistů jste byli označeni za nepřátele státu, stíháni i uvězněni, když jste kritizovali cizí stát, konkrétně SSSR ?
Doplňuji:
Lahny:
Tu odpověď opravdu myslíte vážně?
Takže podle vás všichni lékaři, vědci, umělci, sportovci byli automaticky nepřátelé státu neboť nedělali ve fabrice nebo na poli ? A co v tom případě tehdejší příslušníci Stb, nebo funkcionáři ? Ti v tom případě museli být nepřátele sami sobě ?
A viděl jste někdy film Všichni dobří rodáci, něco podobného zažil a nepřežil můj strýc, poctivý chlap z venkova.
Otázka však zněla proč soudruzi zavírali a pronásledovali občany Československa a jejich rodiny, kteří si dovolili kritizovat Lenina, Stalina, Brežněva, SSSR, KSSS a podobně. Proč byli označováni za vlastizrádce, nebo jsme se snad sami zařazovali a to i zákony do kolonie SSSR ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tehdejší režim určoval, které státy jsou přátelské - označovány zkratkou SZ /socialistické země/. Opakem byly tzv. nesocialistické země /NSZ/. Při volbách komunisté sestavovali jednotnou kandidátku k volbám a kádrové problémy měl každý, který nešel k volbám nebo odmítal účast na prvomájových oslavách, dni únorového vítězství nebo na akcích k VŘSR. Soudruzi také nebyli nadšeni pokud turista právě se navrátivší od kapitalistů šířil pravdu. Prostě a jednoduše, vyhovovalo jim stádo poslušných, o výdobytcích socialismu nepochybujících jedinců. Kdo vybočil, ten tvrdě narazil a byl napravován dokud neakceptoval fakt, že za nadvlády proletářů je svoboda poznaná nutnost.
Doplňuji:
Barbakane jak můžeš něco takového napsat, nemám důvod proč bych "kecal". Zopakuji tedy historku z mých studií v letech l964 až 1968. Tehdy jsem o prázdninách obsluhoval v JZD trhač na len ruské výroby. Byl velmi poruchový a já se o tom zmínil v deníku praxe, který jsme museli denně doplňovat. Po prázdninách si mě k sobě pozval ředitel školy /fanatický komouš/ a řval na mne až to bylo slyšet po celé budouvě "soudruhu co máš proti Sovětskému svazu?!". Zmíněný deník mám doma ještě uschován.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Souhlasim s Dudu. Zažil jsem na intru, čtvrtek byl uklizecí den. Vychna se zeptala, kdo bude uklízet, řekl jsem "věčně nesmrtelný Lenin", a bylo vymalováno. Policajti,ved. intru, ředitel školy, to vvám byla mela.


Avatar uživatele

V zásadě jakákoli (bez ohledu na oprávněnost) kritika režimu a toho, co bylo prosazováno a propagováno v principu závánělo ´rozvracením republiky´.
A proč? - protože u moci bylo tolik nevzdělaných hlupáků, pro které byla jakákoli kritika nebo zpochybňování oficiálních postojů prostě protistátní činností. Byli tak hloupí, že nedokázali odlišit kritiku (naprosto zřejmé) lži a kritiku režimu.
Nejvíc - pokud jde o koncentraci, bylo takových blbů zřejmě na vojně - ve funkcích politriků.


Avatar uživatele

Odpověď jsem sem už dával, ale byl jsem smazán.
Nepřátelé státu byli lidi, kteří nedělali rukama (viz.Havel a spol.), zkrátka inteligence.
Dělníci z fabrik od mašin, dělající na směny, horníci, hutníci, dojičky či traktoristi takto označováni NIKDY nebyli a mohli kritizovat jak chtěli, protože stát POTŘEBOVAL lidi na práci a těch bylo nedostatek.
Lidi, kteří chtěli sedět v kancelářích apod.byl přebytek a proto MUSELI být loajální s režimem a proto je režim více kontroloval než dělníky.


Avatar uživatele
Zlatý

dudu kecá!


Avatar uživatele
Bronzový

Nebylo to tak jednoznačné jak se v příspěvcích píše,nejlépe vystihl Lahny i když také ne na 100%.Řekl bych asi tak ,že většina těch co za to byli perzekuování nebyli zrovna vzorní ve výkonu svého povolání či zaměstnání!!!


Avatar uživatele
Bronzový

Odpovím Ti otázkou. Když dnes někdo ,,vybočuje" Třeba Dělnická strana Jak dopadne??? V práci se přiznat že volíš komunysty?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

jirkajirka

Stydím se a omlouvám za ty komunysty. Patří komunisti. Rozčílilo mne to. Nebylo vše, tak jak píšete,ale nová doba a nadávat na komunisti uplatňují ti, co se jinak uplatnit neumí.

Avatar uživatele

anonym

pro Mirdas
Ono jiný socialismus byl v padesátých letech a jiný v letech osmdesátých.
V padesátých letech se zavíralo za veškeré pomlouvání SSSR, strany a vlády, protože Sovětský svaz nás osvobodil, Stalina (čili SSSR) nebylo možno nechválit.A na druhou stranu, měli jsme tady sovětské poradce, kteří NÁM URČOVALI jak se mají vést čistky ve straně a jak postupovat proti občanům, kteří nesouhlasili s režimem.
Něco podobného, jako film Všichni dobří rodáci, zažil i můj děda a otec.Děda se nechtěl dát do družstva (i když to byl menší hospodář, měl jen 5 ha), tak mu soudruzi napařili takové dodávky, že to nešlo splnit.Za to šel sedět, ale byl tam jen měsíc, pak nastoupil Zápotocký a byla amnestie, takže dědu propustili.Jenže mého otce nikde nevzali do učení (protože byl syn kulaka) a tak ze školy musel jít zrovna do fabriky.Ale výuční list si pak udělal při zaměstnání, takže byl nakonec stejně vyučený.
Jenže v osmdesátých letech (a od sedmdesátých let jsem byl i já dělník ve fabrice) už to s tím pronásledováním nebylo tak hrozné.Představte si, že jsme na odpolední směnu poslouchali na dílně Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evoropu ( a byli mezi námi jak mistři či dělníci co byli v KSČ) a NIKDY NIKDO NIKOHO NEUDAL a panečku, jak jsme nadávali či kritizovali stranu, vládu, či SSSR.
Zrovna tak ve vesnici byli i horníci, kteří dělali v Žacléři, Malých Svatoňovicích a oni v hospodě také nadávali A NIKDO JE NEUDAL.
Sestra se švagrem zase dělali ve státní statku a tam se také nadávalo.
Čili neznám nikoho z dělnických profesí, který by byl perzekuovaný za svůj negativní postoj k Vámi zmiňovanému tématu.
Ale znám z vyprávění, jak byli pronásledováni herci, zpěváci, sportovci (i toho Havla jsem znal, protože Hrádeček je několik km od místa kde bydlí, a také jsem znali lidi, kteří s ním dělali v pivovaře).
Čili to všechno potvrzuje mou teorii, že dělníci byli UŠETŘENI perzekucí.

Avatar uživatele

anonym

Dudu sice zrovna neodpovídá na dotaz, ale nekecá...
A bylo i hůř - pamatuju na vysokoškolského profesora, který koštětem zametal dvůr JZD (prof., ne nějakej asák doc.!) - protože jinde jej nesměli zaměstnat...
Pamatuju pár lidí zmlácených (případně i zavřených) za vtípky, za hospodský kecy...
Pamatuju zastrašování lidí osudem jejich dětí - když nebudou ´hodní´...
___
Kdo nezažil, neuvěří - jaká hovada tehdy měla moc člověka zničit a proč...

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

zákony boli a sú zvrátené.

dnes napriklád nemôžete svojmu potomkovi nafackovať alebo povedať, že cigáni sú zberba.
proti tomu je nejaké zssr úplne hojojo.

Avatar uživatele
Stříbrný

huxa

Nevím, co se u vás, na Slovensku, zvrtlo, ovšem zde, v ČR, stále můžete své parchanty třískat, pokud je tím nezraníte a na cigány se nadává v jednom kuse...

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2163
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 928
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.