Mirdas

Proč tak činili ?

Proč za vlády komunistů jste byli označeni za nepřátele státu, stíháni i uvězněni, když jste kritizovali cizí stát, konkrétně SSSR ?
Doplňuji:
Lahny:
Tu odpověď opravdu myslíte vážně?
Takže podle vás všichni lékaři, vědci, umělci, sportovci byli automaticky nepřátelé státu neboť nedělali ve fabrice nebo na poli ? A co v tom případě tehdejší příslušníci Stb, nebo funkcionáři ? Ti v tom případě museli být nepřátele sami sobě ?
A viděl jste někdy film Všichni dobří rodáci, něco podobného zažil a nepřežil můj strýc, poctivý chlap z venkova.
Otázka však zněla proč soudruzi zavírali a pronásledovali občany Československa a jejich rodiny, kteří si dovolili kritizovat Lenina, Stalina, Brežněva, SSSR, KSSS a podobně. Proč byli označováni za vlastizrádce, nebo jsme se snad sami zařazovali a to i zákony do kolonie SSSR ?

Nejlepší odpověď
dudu

Tehdejší režim určoval, které státy jsou přátelské – označovány zkratkou SZ /socialistické země/. Opakem byly tzv. nesocialistické země /NSZ/. Při volbách komunisté sestavovali jednotnou kandidátku k volbám a kádrové problémy měl každý, který nešel k volbám nebo odmítal účast na prvomájových oslavách, dni únorového vítězství nebo na akcích k VŘSR. Soudruzi také nebyli nadšeni pokud turista právě se navrátivší od kapitalistů šířil pravdu. Prostě a jednoduše, vyhovovalo jim stádo poslušných, o výdobytcích socialismu nepochybujících jedinců. Kdo vybočil, ten tvrdě narazil a byl napravován dokud neakceptoval fakt, že za nadvlády proletářů je svoboda poznaná nutnost.
Doplňuji:
Barbakane jak můžeš něco takového napsat, nemám důvod proč bych „kecal“. Zopakuji tedy historku z mých studií v letech l964 až 1968. Tehdy jsem o prázdninách obsluhoval v JZD trhač na len ruské výroby. Byl velmi poruchový a já se o tom zmínil v deníku praxe, který jsme museli denně doplňovat. Po prázdninách si mě k sobě pozval ředitel školy /fanatický komouš/ a řval na mne až to bylo slyšet po celé budouvě „soudruhu co máš proti Sovětskému svazu?!“. Zmíněný deník mám doma ještě uschován.

Další odpovědi
anonym

Souhlasim s Dudu. Zažil jsem na intru, čtvrtek byl uklizecí den. Vychna se zeptala, kdo bude uklízet, řekl jsem „věčně nesmrtelný Lenin“, a bylo vymalováno. Policajti,ved. intru, ředitel školy, to vvám byla mela.

anonym

V zásadě jakákoli (bez ohledu na oprávněnost) kritika režimu a toho, co bylo prosazováno a propagováno v principu závánělo ´rozvracením republiky´.
A proč? – protože u moci bylo tolik nevzdělaných hlupáků, pro které byla jakákoli kritika nebo zpochybňování oficiálních postojů prostě protistátní činností. Byli tak hloupí, že nedokázali odlišit kritiku (naprosto zřejmé) lži a kritiku režimu.
Nejvíc – pokud jde o koncentraci, bylo takových blbů zřejmě na vojně – ve funkcích politriků.

anonym

Odpověď jsem sem už dával, ale byl jsem smazán.
Nepřátelé státu byli lidi, kteří nedělali rukama (viz.Havel a spol.), zkrátka inteligence.
Dělníci z fabrik od mašin, dělající na směny, horníci, hutníci, dojičky či traktoristi takto označováni NIKDY nebyli a mohli kritizovat jak chtěli, protože stát POTŘEBOVAL lidi na práci a těch bylo nedostatek.
Lidi, kteří chtěli sedět v kancelářích apod.byl přebytek a proto MUSELI být loajální s režimem a proto je režim více kontroloval než dělníky.

anonym

dudu kecá!

jirkajirka

Odpovím Ti otázkou. Když dnes někdo ,,vybočuje" Třeba Dělnická strana Jak dopadne??? V práci se přiznat že volíš komunysty?

jirkajirka

Stydím se a omlouvám za ty komunysty. Patří komunisti. Rozčílilo mne to. Nebylo vše, tak jak píšete,ale nová doba a nadávat na komunisti uplatňují ti, co se jinak uplatnit neumí.

anonym

pro Mirdas
Ono jiný socialismus byl v padesátých letech a jiný v letech osmdesátých.
V padesátých letech se zavíralo za veškeré pomlouvání SSSR, strany a vlády, protože Sovětský svaz nás osvobodil, Stalina (čili SSSR) nebylo možno nechválit.A na druhou stranu, měli jsme tady sovětské poradce, kteří NÁM URČOVALI jak se mají vést čistky ve straně a jak postupovat proti občanům, kteří nesouhlasili s režimem.
Něco podobného, jako film Všichni dobří rodáci, zažil i můj děda a otec.Děda se nechtěl dát do družstva (i když to byl menší hospodář, měl jen 5 ha), tak mu soudruzi napařili takové dodávky, že to nešlo splnit.Za to šel sedět, ale byl tam jen měsíc, pak nastoupil Zápotocký a byla amnestie, takže dědu propustili.Jenže mého otce nikde nevzali do učení (protože byl syn kulaka) a tak ze školy musel jít zrovna do fabriky.Ale výuční list si pak udělal při zaměstnání, takže byl nakonec stejně vyučený.
Jenže v osmdesátých letech (a od sedmdesátých let jsem byl i já dělník ve fabrice) už to s tím pronásledováním nebylo tak hrozné.Představte si, že jsme na odpolední směnu poslouchali na dílně Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evoropu ( a byli mezi námi jak mistři či dělníci co byli v KSČ) a NIKDY NIKDO NIKOHO NEUDAL a panečku, jak jsme nadávali či kritizovali stranu, vládu, či SSSR.
Zrovna tak ve vesnici byli i horníci, kteří dělali v Žacléři, Malých Svatoňovicích a oni v hospodě také nadávali A NIKDO JE NEUDAL.
Sestra se švagrem zase dělali ve státní statku a tam se také nadávalo.
Čili neznám nikoho z dělnických profesí, který by byl perzekuovaný za svůj negativní postoj k Vámi zmiňovanému tématu.
Ale znám z vyprávění, jak byli pronásledováni herci, zpěváci, sportovci (i toho Havla jsem znal, protože Hrádeček je několik km od místa kde bydlí, a také jsem znali lidi, kteří s ním dělali v pivovaře).
Čili to všechno potvrzuje mou teorii, že dělníci byli UŠETŘENI perzekucí.

anonym

Dudu sice zrovna neodpovídá na dotaz, ale nekecá…
A bylo i hůř – pamatuju na vysokoškolského profesora, který koštětem zametal dvůr JZD (prof., ne nějakej asák doc.!) – protože jinde jej nesměli zaměstnat…
Pamatuju pár lidí zmlácených (případně i zavřených) za vtípky, za hospodský kecy…
Pamatuju zastrašování lidí osudem jejich dětí – když nebudou ´hodní´…
___
Kdo nezažil, neuvěří – jaká hovada tehdy měla moc člověka zničit a proč…

arygnoc

zákony boli a sú zvrátené.

dnes napriklád nemôžete svojmu potomkovi nafackovať alebo povedať, že cigáni sú zberba.
proti tomu je nejaké zssr úplne hojojo.

huxa

Nevím, co se u vás, na Slovensku, zvrtlo, ovšem zde, v ČR, stále můžete své parchanty třískat, pokud je tím nezraníte a na cigány se nadává v jednom kuse…