aruallaf

Proč taje led a sníh pomalu?

Odpovědi
zzzzz

Tak to přece záleží na teplotě. 🙂

anonym

No – použila´s hloupou formulaci… A nebo – proč si to myslíš??
___
Led a sníh tají tak rychle, jak v daných (lokálních) podmínkách mohou/musí.

Lorrien

Jestli myslíš v poměru s jinými látkami, je to jejich měrnou tepelnou kapacitou (kolik tepla potřebuje k ohřátí o 1°C) a tlakem (atmosférickým) (v kombinaci s teplotou okolí). Ostatní aspekty se většinou zanedbávají. :)

mosoj

Sníh taje tak jak je mu dodáváno specifické ( měrné) teplo tání !!!

Hamon

To je pravda, na led jsem uplatnil veškerý svůj um a šarm a neroztála…

novaky

při nula st. C je voda vysoce stabilní a může se vyskytovat ve třech skupenstvích – fázích. Tzn. změříš energii potřebnou k hřátí vody z 1 st. C na 2 st. C. Když dodáš stejné množství energie vodě v kapalné fázi o teplotě 0 st. C zahřeje se na 1 st. C.
Ale když dodáš stejné množství energie vodě v pevné fázi, bude mít stále 0 st. C, pouze změní fázi na kapalnou.
Odpověď na otázku tání: K oteplení musíš přičíst energii na změnu fáze
Příklad z praxe: automatické kotelny nejhůře topí když je venku okolo nuly. Jsou totiž zmatené. Při minus 10 je to jasné, musím dodávat topné medium o teplotě x. Ale při nule musím dodávat topné medium takto: -Je nula setrvalý stav. -Je nula stoupající tendence. -Je nula klesající tendence