Proč švec sedává na ševcovském verpánku a ne na švecovském?!

Doplňuji:
Ocko, jak by to tedy bylo, když napíši : Proč švec sedí u ševcovského verpánku a ne u švecovského ?

Nejlepší odpověď
annas

Protože to souvisí s historickým vývojem češtiny. Jjsou rozdíly i mezi tvary při skloňování podstatného jména.

Tvary švec, ševce atd. souvisejí se zánikem a vokalizací jerů. V pračeštině existovaly měkký a tvrdý jer. Takže slovo švec se tehdy psalo š6v6c6 (6 = jer)., š6v6ce, dnes tedy švec, ševce.

Podle Havlíkova jerového pravidla totiž liché jery zanikly a sudé se vokalizovaly – změnily v samohlásku – e. – (počítá se od konce

Historická mluvnice

Další odpovědi
bolak

>> http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/svec-bez-sevce-proc-se-v-druhem-pade-nerika-bez-svece-ale-bez-sevce

anonym

Ševcovský verpánek byl stolek určený k práci. Pokud si na něm dovolil švec sedět, tak neměl práci, a potom je jedno, jak se vyvinul češtinský tvar podstatného jména švec. Kdybys napsal, že seděl „u verpánku“ (na trojnožce), tak by to byxlo něco jiného.