gecco

Proč studentům/kám nedávat výsledky zadání jejich příkladů (otázek)?

Z mého pohledu je to ku škodě jejich vzdělání…

  1. nenaučí se přemýšlet
  2. nenaučí se informace vyhodnocovat
  3. nenaučí se informace hledat

___
Mnohdy jde o elementární znalosti – až prkotiny (kdy se potkají dva vlaky, kolik dlaždiček je potřeba, je-li těžší kilo peří nebo kilo olova…), a sdělením odpovědi bychom tazatele/ku ochudili o schopnost ten příklad vyřešit vlastní silou.
Ano, pomůže to s tím jedním konkrétním domácím úkolem, ale další podobný on/a opět nevyřeší (dostane špatnou známku), nepomůže to ani s následnou písemkou (dostane špatnou známku), v dalším životě to pak nepomůže vůbec (nespočítá si ani nákup nebo výplatu)…

Nejlepší odpověď
annas

Řekla bych, že záleží na náročnosti dotazu. Proto na některé dotazy odpovídám, u jiných naznačím postup. Beru požadavek na kontrolu správnosti řešení …

Někdy student nerozumí učivu, i když nechápu, že se nezeptá učitele, jindy jde o pohodlnost, dostat pěknou známku bez jakékoliv námahy…

Vadí mně ale dotazy na soutěže a olympiády. Připomínám jednu reakci, která se týkala astronomické olympiády, ale řekla bych, že platí i pro všechny další.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/reseni-uloh-astronomicke-olympiady

„Milé řešitelky a řešitelé AO!
"Upozorňujeme, že výbor AO diskuzní fóra tohoto typu průběžně monitoruje. Každý tazatel se položením otázky ze zadání aktuálního kola AO v diskuzním fóru na internetu vystavuje riziku, že jeho práce bude z hodnocení korespondenčního kola zcela vyřazena pro porušení bodu 6 části V statutu AO.
Přejeme všem poctivým řešitelům mnoho úspěchů při řešení úloh.“

Výbor AO

Staré čínské přísloví potvrzuje to, co jste napsal.

„Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život.“

Další odpovědi
Kelt

To je vždy zvláštní situace, dilema, jak na danou otázku odpovědět. Řídit se heslem – Chytrému napověz, hloupého trkni! Nebo – Líná huba hotový neštěstí. Asi se rozhoduji podle toho, jak na mne dotaz působí. Zda to píše ten, kdo opravdu neví, nebo ten kdo je líný, něco hledat.

gecco

Annas → Právě to přísloví (byl autorem Konfucius?) mne přivedlo k formulaci oné otázky…
To, že takto ´svět´, společnost, jedinec… fungují, už jsem zjistil i já…
😉

annas

Ad gecco -chodím na jinou stránku, ráda poradím, ale abych tvořila odvozená slova třeba od podst. jména slovo, nebo určovala slovní druhy paní, zrání, případně od kterého slova je tvar píši, nebo napsali – bez kontextu atd.

Reagovala jsem podobně jako vy. Schytala jsem to, že vlastně se uč tím, , že vloží otázku… 🙂 K tom není co dodat.

gecco

😉
Jo jo…
Přeju pěkný den…