Lukasy

Proč stare babky nosily šátky kolem hlavy?

Jestli to bylo jen móna nebo něco to znamenalo.

Nejlepší odpověď
annas

To je pozůstatek tradice, že ženy své vlasy zahalují. Vlasy totiž platïly za sexuální symboly. Proto v dřívějších dobách ženy ve věku na vdávání musely nosit na hlavě šátek. Ještě dnes říkáme, že žena „přišla pod čepec“. Tento obyčej se udržel i z praktických důvodů.

Historie šátků je neobyčejně zajímavá. Velký čtvercový šátek například už od pradávna používají pouštní národy k ochraně před horkem, větrem a pískem. Na Divokém západě patřil šátek spolu s kloboukem a pistolí k základní výbavě každého kovboje. V mnoha kulturách také byly šátky spojovány s ženami a tancem

Vdaná žena na hlavě musela nosit šátek. Ten na cestu do města byl velký čtvercový šátek o straně 160cm. Uvazoval se zvláštním uzlem tak, že žena měla kolem hlavy smotané uzly, které musely být uvázaný tak, aby vynikla květinová aplikace, která bývala pouze podél okrajů šátku. Jeden dlouhý zdobený cíp pak spadal vzadu až do poloviny sukně. Šátek býval černý nebo červený. Míla Brtník ve
své knize popisuje tento šátek jako turecký a vázání nazývá vázáním „na cíp“ .

Net

.

Další odpovědi
led

Šatka u žien na dedinách mala univerzálny význam
niektoré popísala annas, okrem toho:
Pokrývka hlavy chudobných – na dedinách ženy, i vmestách slabšie platené ženy (slúžky, robotníčky) nemali zbytočné peniaze na kupovanie nepraktických módnych výstrelkov meštianských a šľachtických dám – od ozdobných klobúčikov po mohutné „ovocné koše“
Plachietka – šatka svojim rozmerom poslúžila aj na zahalenie tela po kúpaní, nosenie dieťaťa (v prípade potreby, ináč na to slúžila iná plachietka), chránila pred nečasom (zlým počasím, zimou, teplom), v prípade núdze aj to raždie na kúrenie sa v nej dalo odniesť
zdroj – obrazy vidieckych žien

Drap

Aby jim nebyla zima na hlavu.

jmhad

Tohle už je moc .Částečně je to sice ochrana před sluncem či zimou,ale hlavní důvod je,že šátek či čepec bylo označení vdané ženy.„Šla pod čepec – vdala se“.A já tady končím.

Lenča59

asi to bylo prostě v módě :D nebo spíš retro…:D

Alesh

Protože na to byly zvyklé už od mlada, kdy se těmi šátky v létě chránily proti slunci (např. při práci na poli), v zimě pak proti chladu. Byla to zkrátka taková móda.

sevos

Aby jim nepraskla starostima.

Wack Lodgers

Ahoj, já nevím jak vy nebo „staré babky“, ale my doma nosíme šátky stále do dnes. Nemyslíme si, že je to jen nějaká móda, ale ono vás to v zimě docela dost dokáže ohřát a nefouká vám na uši. Ono je to taková lepší alternativa od čepice třeba. Suprové šátky pak mají třeba zde https://www.e­mako.cz/saly/