Mirdas

Proč Stalin nepomohl při Varšavském povstání ?

Doplňuji:
Jinak tedy řečeno mu nešlo osvobodit Evropu od fašistů, ale přeobsadit ?

Agneto: Nejsem zvědav na někoho kdo neumí odpovědět a snaží se mne tedy vnutit na co se ptát mám.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ta otázka je pořád nejasná a kontroverzní. Nejčastější závěr je, že šlo k taktický Stalinův záměr, kdy nechtěl, aby bylo vítězství přičítáno Zemské armádě, což by posílilo exilovou vládu v Londýně na úkor komunistů v poválečném uspořádání. Takto mohl (po pravdě) tvrdit, že Varšavu osvobodila Rudá armáda a navíc elita odboje byla mrtvá.

Další odpovědi
klumprt

Z politického hlediska:
Varšavské povstání nebylo zorganizované komunistickým odbojem. Stalinovi přišlo vhod nechat nekomunisty vykrvácet, aby pak po válce byla slabší protikomunistická opozice, až bude Stalin Polsko kočírovat coby sovětský satelit. S Polskem to bylo obzvlášť ošemetné, protože Rusové se k němu nikdy nechovali hezky (naposledy Katyň a rozdělení Polska s Hitlerem) a Stalin pokládal za vhodné, aby v Polsku nebylo příliš mnoho odbojné inteligence, která by mohla tyto hříchy připomínat.

Z taktického hlediska:
Přišlo mu vhod, že Němci jsou zaměstnáni potlačováním povstání a Rudá armáda si před Varšavou tak může trochu odpočinout a nabrat síly.
Doplňuji:
Myslím, že v první fázi Velké vlastenecké války mu šlo o to zachránit si krk a Němce nějak zastavit. Útokem na SSSR byl velmi zaskočen. Do poslední chvíle nevěřil, že by Hitler porušil smlouvu o neútočení, i když byl opakovaně varován zpravodajci. Rudá armáda byla na začátku války v prachbídné kondici, důstojnický sbor zdecimován stlinskými čistkami. V té době určitě neměl žádné dobyvatelské choutky.
Když se mu povedlo je dokonce vyhnat z Ruska, došlo mu, že tím, že je zažene až do Berlína by mohl získat větší vliv v osvobozené Evropě. Byl to přeci jen komunista a komunismus měl za svůj vlastní cíl ovládnout celý svět. Za tím účelem už uzavíral patřičné dohody se západními spojenci. Takže ano, od určitého momentu osvobozoval Evropu s cílem získat nové satelity.

Lamalam

Geopolitické zájmy. Šlo zejména o eliminaci Armie Krajowe a tím o oslabení vlivu londýnské exilové vlády na poválečné uspořádání Polska.

Agneta

Zabývej se spíš tím, „proč někdo“ takové „povstání“ zorganizoval :DDD
(a po válce za to nešel k soudu)
:DDD
Doplňuji:
„Agneto: Nejsem zvědav na někoho kdo neumí odpovědět a snaží se mne tedy vnutit na co se ptát mám.“

Tak teď jsi ke mně ošklivý 😛((
Svojí odpovědí jsem chtěla poukázat na „jiné“ možnosti, než na ty známé, které popisují ostatní účastníci. Shodou okolností jsem viděla před pár dny velmi zajímavý pořad na toto téma…možná jsi ho viděl taky, a teď se chceš dělat zajímavým…tak nám teď sděl tvůj názor.
Ona politika je „dvojí“. Ta jedna je dogma „pro lid“, a o tu druhou se zajímají vzdělaní lidé :D

led

Varšavské povstanie je téma, ktorej dokumenty neboli dodnes ešte plne odhalené, neuplynulo ani 75 rokov, čo je bežný limit pre utajovanie istých strategických, či kľúčových politických dokumentov (priemerná doba, keď už aktívní učastníci sú mrtví…
Z doteraz odhalených dokumentov sa môžme len -domnievať-, že udalosti a príčiny prebiehali presne tak, ako sa nám snažia dnes dokladovať.
Prečo to tvrdím? Z vlastnej skúsenosti. Trochu odbočím do osobnej histórie – Poznám napríklad prípad ktorý bol aj američanmi sfilmovaný, kniha napísaná poľským autorom, účastníkom príbehu, opisujúci príbeh poľského vojaka a jeho útek z ruského zajatia v rokoch 1939–1943, ktorý jeho skutočný účastník – slovenský legionár rozprával vo svojich spomienkach už viac ako 15 rokov pred týmto poľským príbehom… (ako dieťa som tento príbeh počula viackrát a nielen od neho). Počula som príbeh, ktorý sa stal mne v čase „oslobodenia 1968“, ktorý jeho autor vydával za svoj. Podobne aj v spomienkach istého ministra som zanamenala príbehy, ktoré vydával za svoje, zabudol však, že ešte žijú priami účastníci a aktéri týchto príbehov.
Ale vrátim sa k otázke-
Podľa doteraz známych dokumentov z vojenského hľadiska útok Červenej armády v čase Varšavského povstania nebol vhodný, pre predpokladané veľké vojenské straty (na ktoré vedenie ČA veľakrát nepozeralo) a nepripravenosť armádnych záloh. Z politického hľadiska sa nepovolilo zasiahnúť ani poľským jednotkám stojacim na brehoch Visly. Medzi Veľkou Britániou a Sovietskym zväzom nebola ujasnená nielen vojenská, ale ani politická pomoc poľskej Armiji Krajowej vedúcej sile Povstania, ktorá bola probritská, na rozdel od Armiji Ludowej (proruskej) podporovanie ČA a budúce povojnové smerovanie Poľskej republiky.

dejavu

Protože byl dohodnutý s Hitlerem Molotov-Ribbentropovým paktem o neútočení. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pak­t_Ribbentrop-Molotov
Doplňuji:
Tak pardon, beru zpět, proto Stalin nezaútočil při začátku války, ale při Varšavském povstání http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Var%C5%A1­avsk%C3%A9_pov­st%C3%A1n%C3%AD byl cíl právě se Rudé armádě ubránit, aby Varšavu neobsadila, takže Stalin to povstání potřebovat doznít a vyhasnout, proto neintervenoval a nepomohl přísunem vojska a zbraní.

Pepa25

Agneta: na Varšavském povstání nebylo nic divného. Pár dnů před příchodem fronty stejně povstal pomácí odboj v Paříži, Praze a dalších městech …

střevo

Pepa25: U těch blbejch Poláků to bylo asi jedno, ale v Praze by to nebyla sranda – udělat povstání jako u nich,kde Varšava zmizí z mapy eště líp jak Drážďany a všichni povstalci přídou statečně vo život…;-);-);-)to mi připomíná ty benešovský voly s jejich atentátem na hajdricha;-);-);-)

Pepa25

Vůbec nerozumím. Proč se domníváte, že povstání byla chyba v principu? Naopak bylo logické zabránit bojům ve vlastním městě a pokusit se odzbrojit místní posádku. Hlavní chyba Poláků byla, že povstali příliš brzy ..

střevo

„hlavní chyba“ je vždycky organizovaná vodněkud ty naivko;-)