Asker1144

Proč stále po téměř dvaceti letech nejsme členy eurozóny?

Dobrý den, mám otázku: proč stále nemáme euro? Srovnám např. Českou republiku se Slovenskem a Chorvatskem.
Česká republika: vstup do EU 2004
Slovensko: vstup do EU 2004, přijetí eura 2009
Chorvatsko: vstup do EU 2013, přijetí eura 2023
Je rok 2023, ČR je členem Evropské unie téměř 20 let, a Euro pořád nikde, proč? 20 členských zemí ze 27 používá euro a my společně s Polskem, Maďarskem, Rumunskem, Bulharskem, Dánskem a Švédskem stále ne. Dokonce jsem slyšel, že už je Bulharsko v ERM II, takže už i Bulhaři jsou blíže k přijetí Euru než my. To mě mrzí. Jsme ve středu Evropy, sousedíme se třemi zeměmi používající Euro, naše firmy (některé) dokonce účtují už i v eurech, euro v pohodě funguje ve 20 zemí Evropské unie, a navíc je to uznávaná mezinárodní měna. Nechápu, argumenty, proč Euro nepřijmout, tímto my i nepřijde, že jsme plnohodnotnými členy Evropské unie a bohužel i tím si myslím, že jsme vnímáni ostatními členskými státy Evropské unie. Nejvíc se podivuji nad lidmi, kteří nechtějí o Euru ani slyšet, navzdory tomu, že jsme se se vstupem do Evropské unie zavázali v budoucnu přijmout Euro. Mrzí mi to, a jako mladý člověk, ztrácím perspektivu a budoucnost v tento stát, mrzí mě to. Jaký máte názor na věc vy? Moc Vám děkuji za Vaše příspěvky, přeji hezký den.

Nejlepší odpověď
Ametyst

My jsme sice vstoupili do EU v roce 2004, ale 7 roků jsme jako malí usmrkánci čekali, až panstvo v Německu a Rakousku nám dovolí vstup na volný trh práce. EU hlásá jednu věc, ale ve skutečnosti se chová pokrytecky. V květnu roku 2011 Němci panikařili, že se jim do země navalí miliony Poláků a Čechů. Že by se na to nevykašlali: už celé roky jsme my, plebs z Východu, mohli pracovat ve Francii, v Británii, v Belgii…Ještě k eurozoně: je naivní myslet si, že Evropská centrální banka bude brát ohledy na nějakou Českou republiku: ta pracuje hlavně pro Němce a jejich národní zájmy. Jen si nechme Českou národní banku. ČR nemusí ve všem sloužit cizím zájmům, jak jsme toho svědky.
Jako mladý člověk můžeš vyjet z republiky a na nikoho se neohlížet. S eurozónu to nemá vůbec nic společného.
Proč asi ekonomicky úspěšné 4× větší Polsko nemá euro? Protože mají rozum, všechno by se jim zdražilo, a ECB by jim diktovala podmínky. Kde je jaká suverenita a nezávislost?

Další odpovědi
Disraeli

Protože alespoň TROCHA rozumu zbyla v zemi české.
Protože to zase nemá až „takový“ pozitivní dopad (a nemysli si, že je Česko na tom hůř, než státy, které přijaly eruo, nebo že by si snad díky tomu polepšilo). To, že nechápeš „argumenty“ (důvody), proč euro nepříjmout, neznamená, že nejsou opodstatněné a že přijetí eura s sebou nenese řadu negativ.
Porovnáváš vstup do EU a přejetí eura… porovnej taky stav těch zemí, včetně změn, které přijetí eura znamenaly a jak ‚pomohly‘ ekonomice nebo jaký to vůbec mělo význam.

elkon

Nedivím se, že řadu věcí nechápeš, protože ty ani neumíš česky. Politici ač jsou neumětelové, aspoň v tom mají zatím rozum, ale o Euru bude naštěstí rozhodovat referendum, takže věřím, že než se EU rozpadne, euro u nás nebude.

Pepa25

Důvod je jediný: nedostatek politické vůle.

Themeansar

My si počkáme až bude konečně globální měna a skončí národní měny.

Ametyst

Disraeli: Pripomněl jsi mi jeden rozhovor na YT s filosofem Václavem Bělohradským. Žil 40 let v Itálii, a přesně pojmenoval, jak lidem euro znemožnilo pořídit si bydlení. Opravdu se v historii Itálie objevuje milník “před eurem “ a “po euru”. Romano Prodi, za jehož vlády bylo euro přijato, měl strach euro nepřijmout- něco jako “Co by tomu řekly ostatní země”. Samozřejmě mu bylo jedno, co tomu řeknou vlastní občané, a do jaké mizerie je euro uvrhne.

Pepa25

Disraeli: právě to porovnání ukáže, jakou jsme udělali chybu, když jsme nepřijali euro se Slovenskem. Slováci nás ekonomicky dohnali v a některých ukazatelích i předehnali. I tu inflaci mají nižší.

cochee

To je ovšem momentální stav, z velké části vůbec nesouvisející s € na Slovensku a ne-€ v Česku.