Edison

Mat je zbytek z automatu. Tatra protože byla vyráběna tatranským podnikem.

Další odpovědi
marci1

Tatra a ze smaltoven se stal mat. 🙂
Nejdřív se podnik jmenoval Spojené smaltovne, n.p., potom Tatrasmalt, v r.1974
Tatramat, n.p. Matejovce (později Poprad).
1914 – 1945
Sortiment se přizpůsobuje vojenské výrobě. Vyrábějí se vojenské šálky, konve na mléko, ruční granáty, polní láhve, vojenské přilby a vojenské hřebelce na koně, později začala výroba kuchyňských sporáků do polních kuchyní, pařáky na brambory, pozinkované sudy a smaltované nádoby. Po překonání hospodářské krize v roce 1940 se situace stabilizovala a nastal další rozvoj továrny. 27. října 1945 byla továrna dekretem prezidenta Eduarda Beneše znárodněna. V roce 1946 byl zřízený samostatný podnik Spojené smaltovne, n.p., se sídlem v Matejovcích. Hlavní náplní výroby se stávají pozinkované a lakované 200 litrové sudy, plechové bubny na asfalt, plechové smaltované nádoby, později hliníkové náčiní.
Podnik je přejmenovaný na Tatrasmalt, n.p.
Podnik byl přejmenovaný na Tatramat, n.p. Matejovce (později Poprad).
https://www.ta­tramat.com/cz/o-nas/historia-spolocnosti
A komu slouží ta vysloužilá pračka na obr.? 🙂

Kepler

Já ti nevím, Zbrojovka Vsetín kdysi dělala ryze zbrojní výrobky, pak prý začala dělat i šicí stroje. Z té doby je vtípek: ať dělám, co dělám, když to složím, vždycky mi vyjde lehký kulomet. Nebudeš ma trtkať bratku, kúpím si já tatramatku, aj. Další teorie je, že do Tatry 815 jebnul blesk s tak devastujícím účinkem, že se zbytky Tatry svařily s matkami držící budku. No a základ tatramatky byl na světě.

zjentek

Pračka z obrázku je nejspíš zn. TATRAMAT, není to „tatramatka“! (;

aliendrone

No, co si pamatuji, tak byla při ždímání schopna vyskákat snad i na vrcholky Tater, odtud tedy „Tatra“. A MAT od ní bylo celkem lehké obdržet v případě, žes sháněl náhradní díly (a to i když jsi měl známosti). Nebo přinejmenším alespoň šach, jenže uznej jak by to znělo – TATRAŠAŠKA?!? ;) :)

led

Najbližšie je Kepler v diskusii
v skutočnosti, pri schvaľovaní projektu novej pračky v známom východoslovenskom národnom podniku, pýtali sa aj na názov
Pat vysvetľoval názov „PATMATPER“ (Pat a Mat perú za vás), okolo prešli rachotiace Tatrovky, takže bolo počuť len „ta tra mat“ Pat v skutočnosti hovoril „Tá tragédia, človek sa ani nepočujte, Mat zavri okno“ a úradník napísal, čo počul „TATRAMAT“
takáto je pravda a nie čo píšu v brožurkách

PS. to skákanie bolo zámerné vyrovnávanie stability pračky pri otrasoch počas prechádzania okoloidúcich nákladných áut . Lenže oni sa nakoniec predávali aj do priestorov bez otrasov a tento stabilizačný prvok (skákanie) zabudli zrušiť.

Kepler

alien: jestli to nakonec nebylo tak, že ten pochodující zázrak nestvořil PAT a MAT? Pat byl zrovna v Tatrách a tak Mat chytil inspiraci a pojmenoval si to už sám.