TEREZA.B

Proč směrem ke Slunci ubývají planetám měsíce?

Nejlepší odpověď
Awe

Ono to není pouze blíže ke slunci…Merkur a Venuše sice nemají žádné ale pokud se podíváš dál do sluneční soustavy tak například Jupiter má 65 měsícu ale Neptun který je na konci naší sluneční soustavy má nějakých 14 měsíců. Tam jde pouze o to zda-li byla planeta silná na to aby si nějaký ten měsíc udržela.Samozřejmě tím že jsou planety blíže k Slunci mají dobré „krytí“.Takže se k Venuši či Merkuru nedostanou tělesa tak snadno jako například k Jupiteru.Navíc nebýt Jupiteru tak je naše země bombardována ze všech směrů meteory.Když je planeta schovaná uprostřed naší soustavy nemá možnost aby byla bombardována meteory v takovém množství aby si popřípadě vytvořila měsíc…Je to spousta vlivů,doporučuji shlédnout nějaké dokumenty :)

Další odpovědi
MK44

Možná proto, že nemají tak silnou gravitaci jako obří platety od Jupitera po Neptun. „Nepřitáhnou“ si měsíce z takové dálky. Možná proto, že v blízkosti Slunce není tolik prostoru, aby se tam vytvořilo více planetek, jako je tomu v oblastech od Slunce vzdálenějších. Planety Merkur až Mars, a hlavně Slunce samo, prostě ten prostor vyčistily a všechen materiál „stáhly“ na svůj povrch (v případě Slunce možná spíš spálily). Taky to může souviset s rozložením hmoty v protoplanetárním oblaku už při zrodu Sluneční soustavy, ale to víte, tenkrát jsem u toho nebyl… 😉