zjentek

Proč slunce vlastně vychází?

vždyť nemá nohy, tak proč třeba nevypadává? Kdo takový nesmysly vymejšlí? Proč by nemoh bejt sever, jih, výpad a západ?
..aji by to lépe znělo ;q
cecco: u nas stejnak všecky (asi všecky)baby říkaj- mazej něco robit, slunko vyliza!
..takže ony tu tež ten východ u slunka nerespektujou jak nějake sproste slovo ..ale výlez je tež trapny, to už radši východ, co?

Nejlepší odpověď
annas

Proč to tak je, jak to je? Dávno, již tomu, dávno … když vznikala pojmenování. Musíte to brát jako skutečnost, která je daná historicky.

Abyste s přesně dověděl, proč vznikly názvy tak, jak je známe, musel byste měl stejné vědomosti jako lidé v dávné minulosti, když tvořili slovo pro pojmenování určité skutečnosti.

Něco podobného řešil Bolak.
Proč slunce nezachází, ale zapadá, když vychází?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-slunce-nezachazi-ale-zapada-kdyz-vychazi
„Protiklady – východ – západ. Vycházet (vyjít) – zacházet (zajít). Jde o synonyma. Záleží na kontextu. Užívají se všechny výrazy ve vztahu k nebeským tělesům – objevení se na obloze, nebo zmizení z oblohy.
Pro zajímavost. Původně protikladem východu slunce byl jeho záchod. Místo kde NĚCO zacházelo., tedy slunce. Dnes se záchod používá jako místo, kde NĚKDO zachází.“

Taktže ještě jih a sever.
Další protiklad – zkuste si vyvodit z původního významu.

Etymologii vysvětluje Jiří Rejzek ve svém slovníku.

"sever – siewierz ,stsl. sěverъ ‘severní vítr’. Psl. *sěverъ je příbuzné s např. s něm. Schauer ‘liják, prudká přeháňka; hrůza, děs’ at.

jih – z jug ‘obleva’, Psl. *jugъ nemá přesvědčivou etymologii
.Zdá se ,že původní význam byl ‘jižní vítr’."

vypadnout od padat ´ padat , hrouit í se’ od ie. *ped- ‘padat’, které je zřejmě totožné s *ped- ‘noha’"

Proč tedy slunce nevypadne či nevypadává? Protože se zde nepoužilo původní základ slova – noha.

Další odpovědi
gecco

Jedna z funkcí jazyka je ideační – slouží k vyjádření myšlenek, pojmů, jejich determinaci…
😉
A je – v podstatě, jedno, jakým zvukem (slovem) je pojem vyjádřen – podstatné je, aby tento zvuk jednoznačně (případně kontextově) daný pojem vyjadřoval…
___
Takže v některém z paralelních vesmírů právě nyní nějaký znejtek položil otázku, proč by nemoh´ bejt „jiver, seh, výprd a záchod“?
😉
Moh´, je to úplně jedno…
😉
_____________­___________________
Když „vyliza“, tož spiš "výliz, ni?
😉

ooommmm

Čeština je hroznej jazyk, plnej nelogiky. To sis ještě nevšiml/a?

Lukáš Rusek

Slunce nevychází slunce se ve vesmíru nehejbe vychází proto protože se otáčí zeměkoule kolem své osy (kolem slunce).

talka

Lukáš Rusek-Slunce se objevuje a schovává!?

anonym

Ve vesmíru neexistuje těleso, kteréžto by se nepohybovalo. Pohybují se galaxie, soustavy, … Dále – jazyk se vyvíjí 200 000 let a více. Za tu dobu se zkrátka ustálila velká slovní zásoba, ve kteréžto provádět nesmyslné změny by nikam nevedlo. Vše začalo posunky, ukazováním, házením kamenů, ťukáním, boucháním, … Zda-li se vám řeč nelíbí, pak se můžete vrátit k těmto způsobům. My ostatní budeme vždy vděční za vývoj daný dobou. Z oněch 200 000 let se sotva pár stovek vzdáváme myšlenky magie, bohů atp. (Ne všichni, ne všude, …) Tak jak chcete smazat takový kus minulosti?

lexx

vychází bo bys jinak netrefil ráno na autobus do rachoty

arygnoc

tak tak.

minule som postavil vodu na kávu (doslova čajník s vodou na balíček s kávou) a voda nie a nie zovrieť.

😉

gecco

Arygnoc – to je tím, že na kafe stavíš čajník…
😉

arygnoc

konal som v duchu zjentekovho myslenie „doslova“ (→ Proč slunce vlastně vychází?… vždyť nemá nohy, tak proč třeba nevypadává?)

asi to >postavenie vody< bolo zle pochopené…

😉

zjentek

kdyby ti nestál čajník, tak by ti normálně zavařila ;Q