OptieX

Proč silnější kyselina působí méně než taková, která je hodnocena jako slabší?

Kyselina citronová mi vyčistila minci lépe než kyselina fosforečná, myslím 30procentní. Přitom citronová je slabší kyselina, fosforečná silnější. Chtěl bych vědět proč.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Porovnej rozpustnost fosfátů a citrátů. Síla kyseliny v tom nehraje roli.

Další odpovědi
Kepler

Kyselina fosforečná má pasivační účinky, tzn. že vytvoří na povrchu kovu nepropustnou tenkou vrstvu fosforečnanu, která brání dalšímu působení kyseliny.

mosoj

Tak o té síle to není. Síla kyselin se vyjadřuje disociační konstantou .
Kyselina trihydrogenfos­forečná H3 PO4 má disociační konstantu 2,2 a kyselina citronová C6H8O7 má disociační konstantu 3,15. Jedná se tedy o kyseliny téměř stejně silné.
Proč se to chová tak jak píšeš, upřesňuje Kepler. U kyseliny citronové nevznikají téměř žádné sloučeniny, které by bránily oxidaci kovu kyselinou.
Dokonale vyčistíš minci mžikovým ponořením do kyseliny dusičné. Zde vznikají jen kysličníku dusíku, které se na minci neusazují. Ponoření musí být pouze na okamžik s následným opláchnutím vodou. Pozor!! kyselina dusičná je velmi silná kyselina. Brýle a rukavice nutné!!! Mince je ale po této lázní jako by vypadla z lisu.