maschin

Proč si Východ a Západ nevyměnily obyvatelstvo?

Obyvatelstvo západního bloku nenávidělo kapitalismus a obyvateltvo východního bloku nenávidělo komunismus. Ve Francii se demonstrovalo v květnu 1968, v Mexiku také 1968, v USA demonstrovali po celé 60. léta nejen hipíci a bítníci proti válce ve Vietnamu, v Německu protestovali proti americkým základnám atd. Ve Maďarsku demonstrovali 1956, v Polsku 1956, 1970, 1980, v NDR 1953 a u nás dá se říci, že 1968. Proč si tedy východ a západ nevyměnil obyvatelé, když jim tak vadilo státní zřízení a ideologie a chtěli to druhé?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ta výměna probíhala, např. z NDR emigrovaly na západ 3 000 000 obyvatel, ale do NDR emigroval z USA zpěvák Dean Reed, takže se to vyrovnalo.

Další odpovědi
xxx3

Mě by zajímalo, jak by sis takovou „výměnu“ představoval. Ona by jistě spousta lidí z východního bloku s chutí skočila po možnosti přestěhování na západ, nicméně opačným směrem žádný nával nebyl. Z toho lze odvodit, že když někdo kritizuje např. kapitalismus (to je v demokracii normální), tak to ještě neznamená, že touží po životě v komunistické diktatuře.

lexx

citát: Obyvatelstvo západního bloku nenávidělo kapitalismus…odkud se vzala tato podivná myšlenka ? proč tedy neemigrovali do východního bloku kde bylo zaměstnání
pro každého, levné byty, dotované státem potraviny, energie, bezplatné školství, zdravotnictví, penzijní jistoty atd ? to mně vysvětlete

Kyta

Jsi normální???Západ nesnášl kapitalismus,,že do dnes u toho zůstal??5ekni mi jiný spůsob,,čekám,,

VeRe1983

Minimálně totalitní režimy by přiznaly porážku. Pokud už někoho ven bolševik pustil, tak ho řádně dehonestoval. Co se týče západních tak bych to takhle dramaticky neviděl. Ovšem je tam jiná rovina a to úniky informací. Nemyslím zrovna strategických, ale prachobyčejně o životní úrovni. Což by zase minimálně pro východ, který ukazoval zbídačené dělníky byl zásadní problém.

ivzez

Moc to zjednodušujete.

Protestů bylo ve světě víc, v řadě zemí vycházely od studentů a mládeže.
Protesty a nesouhlas s některými prvky nebo kroky neznamenají zásadní nesouhlas se zřízením (nebo jeho odmítání) ani touhu po změně ideologie.