Katka Šmouli

proč si v americe chodí lidé prát prádo do takových těch center, kde je spousta praček na peníze? a proč to není u nás?

Nejlepší odpověď
anonym

Doplním Drapa, nějak pozapomněl na fakt, že všechny panelové typové projekty řady Larsen-Nielsen (cca do r. 1992) měly standardně ve 2.NP vedle vchodů kočárkárny a v technickém (1.NP) tyto místnosti: – kromě sklepních kójí stavebně oddělené – rozdělovač ÚT a TUV, HUV (hlavní uzávěr vody s vodoměry), prádelna, mandlovna, kolárna, klubovna, sušárna, sklad úklidu a WC pro úklid.
ad Alesh – v USA se běžně lidé stěhují za prací, kde v pronájmech pračky nejsou (na rozdíl od nás), ale především vzhledem ke kupní síle, je to za babku a chodí běžně i študáci, singl a další polulace.
U nás, vzhledem k prudké změně životního stylu, se terciální sektor také postupně vyvíjí a není pravda, že by tam chodili jen cizinci, naopak tvoří jen zlomek klientely. Podobně jako literární kavárny, tvoří sociální a kontaktní prostor daleko opravdovější, než abstraktní virtuálno.
585 odkazů je ti málo? Že něco neznáš, ještě neznamená, že to neexistuje!
V odkazu si můžeš vybrat i ze svého okolí:

Zdroj: http://www.zi­vefirmy.cz/cis­tirny-pradelny-a-mandly_o137/ceska-republika_r0

Další odpovědi
Drap

Existují i u nás. Je jich sice poměrně málo, protože většina lidíémá automatickou pračku doma.
Již kdysi existovalo něco podobného , v 50 – 60 létech, kdy pračka ještě nepatřila k všeobecně rozšířenému zboží. Bývaly obecní, a u některých fabrik i závodní prádelny, kde byl většinou velký kotel na vyvyřování a velká bubnová pračka, kde sio hospodyňky za nepatrný poplatek mohly vyprat.

david22

Když jsem byl v Americe, bylo to super, že si člověk mohl kdykoliv vyprat a nemusel mít doma pračku. V Praze jsem si též byl občas v „laundrymatech“ ale je to poměrně drahé.
http://www.lau­ndryland.cz/

Alesh

Nějaké veřejné prádelny v ČR jsou, jsou ale jen ve velkých městech, v Praze určitě. Využívají je především cizinci, kteří jsou na tyto služby zvyklé s vlastní země. U nás se toto paradoxně v dobách minulých neprovozovalo (ač se ledacos „kolektivizovalo“), takže těžko v dnešní silně individualistické době se něco takového ujme.

anonym

Praci salony jsou urcene nejen pro mistni , ale jsou i hodne vyuzivane pro turisty. Po Americe se vetsinou cestuje jen s baglem … mistni to maji take i kvuli suseni ( neni misto ) .
I skoro kazdy hotel, motel, kemp ma svoji pradelnu a susirnu.
Ve verejnych pradelnich salonech muzete i pradlo spinave odevzdat a v urcitou hodinu pak vyzehlene vyzvednout.
A nebo je v kazde pradelne i automat na praci tabletky ( 3 v 1 ) za 25 centu .. , aby jste si nemusel kupovat cele baleni praciho prasku a avivaze.

  • iv-