WhiteCrow

Proč si spousta lidí odmítá připustit že by zvířata měla vědomí?

Setkávám se s tím čím dál častěji, že lidé mi říkají to, že zvířata nemají vědomí jako my, jak může někdo něco takového vůbec zpochybnit?

Napadá mě že buď neunesou vědomí toho že žijí ze smrti jiných tvorů nebo by to odporuje jejich víře.

Nejlepší odpověď
Kepler

O tom, že zvířata mají vědomí, v současnosti nepochybuje snad nikdo. Pochybují jen nevzdělanci a primitivové. Jestliže opakem bdělosti, základní podoby vědomí, je spánek, pak je nutné předpokládat, že tuto podobu vědomí mají všechna zvířata, u nichž existuje spánek nebo stav, který lze ke spánku přirovnat. V tom případě mají vědomí mořské sasanky, ploštěnci, měkkýši, hlístice, mušky octomilky a všichni strunatci, mezi něž patří i lidé. https://www.tri­bune.cz/archiv/ve­domi-zvirat-vedomi-lidske/

Další odpovědi
zjentek

Tvor z krve masa a kostí musí být poháněn také nějakým pohonem, hnací silou, jinak samotná ta hmota se vybulí hned při prvním pokusu o smysluplný pohyb. Takže bez motivace to nepůjde. A ta vzejde jen a pouze z mysli, inteligence či vědomí. Který z těchto tří „pohonů“ si máme myslet, že právě zvířata by neměla mít? (;

EKSOT123

Taky mě to občas zarazí, často i zde, na odpovědích. Ono člověk je obecně značně tupý. Málo vnímavý i k druhým lidem a ke všemu kolem i v sobě, natožpak ke zvířatům. Takže si dost dobře neuvědomuje, čím zvíře prochází, co cítí,… Další příčiny jsou asi i jak píšeš. Sice jsem křesťan a nejsem vegetarián, ale při zabíjení zvířat jsem si to dobře uvědomoval. Je škoda, že křesťanská víra se tím a mnoha dalšími věcmi příliš nezabývá.

Jiří Bohumil

Zvířata mají nejen vědomí, ale i inteligenci, city a emoce. Kdo žije „s“ a „mezi“ více zvířaty a i více jejich druhy (třeba i jako já 🙂 ), vám to potvrdí.
V případě s člověkem společně žijících zvířat, je toto výraznější a člověk si to více uvědomuje, vzhledem k tomu, že s nimi žije v bližším kontaktu.
U většiny „chovných“ zvířat si to hlavně „nepřipouští“.
Co se týká těch t. zv. podmíněných reflexů, kterými jsou mnohdy mnohá jednání zvířat argumentovány, tak ty jsou v podstatě běžným projevem psychiky i třeba u primátů.
I člověk, kterému ukážeme nějaký jemu příjemný pokrm, začne podvědomě slintat (i když to mnohdy nepřizná).

_Bůh_

Jak by mohla mít vědomí, když zvířata necítí bolest?

Drap

Je nějaký odkaz, nebo nějaká studie, která odkazuje že zvířata mají vědomí jako lide?

EKSOT123

Jiří Bohumil, jo člověk začne slintat, i když vidí nějakou pěknou kost. 🙂

Rokio

Bůh: Zvířata cítí bolest.

_Bůh_

Rokio: Děkuji za opravu.