kamila44444

Proč si nikdo nemůže odvést domů korál z moře?

Proč si nikdo nemůže odvést domů korál z moře? Kdybych si ho odvezla a zjistili by to, kolik bych platila pokutu? Máte někdo nějakou fintu na to, abych si korál domů přivezla bet pokuty? Díky
Doplňuji:
Neříkám (nepíšu), že korál chci ukrást. Jen se ptám, jestli někdo má nějakou fintu. Babička od mojí kamarádky ukázala pánovi výstřih, ten se na ni díval a kufr mezi tím přejel přes ten..( nevím jak se to jmenuje- jak přes to přejíždí kufry, co v nich je) a korál si odvezla.

Nejlepší odpověď
www

Koráli jsou chráněni zákony.
Fintu neznám a nechci znát.
Doplňuji:
A proč? Poněvadž vymírají velmi rychle (odstraň v odkazu mezery):
aktualne.centrum­.cz/zahranici/a­sie-a-pacifik/clanek­.phtml?id=680886

Další odpovědi
Drap

Protože je to zákonem chráněný druh. A jak známo, vše protizákonné je trestné.

anonym

Kamilo, na jedné straně tu padne dotaz na to, zda jíst, nebo nejíst maso. Protože tazatelce bylo líto zvířat, odmítala maso jíst. Korál je zákonem chráněný (a nejen korál). Zřejmě je pro vydání takového zákona opodstatněný důvod. K tomu není třeba dlouhých úvah, stačí se podívat občas na zprávy a je jasné, co člověk přírodě, tedy i mořským živočichům, působí. Teď se naskýtá otázka, proč ho tak nutně potřebuješ, že jsi ochotná vystavit se pokutě, případně dalším trestům? Doma moře nemáš, takže jde o dvě možnosti – sběratelská rarita, nebo adrenalin z toho, že jsi dokázala obejít zákon. Ani jedno z toho mi nepřipadá rozumné. A závěr? Korálu bude nejlíp, když zůstane v moři a Tobě, když budeš vědět, že máš čisté svědomí a při celní kontrole se nemáš čeho obávat.

venkovan

Korál je živočich, takže pro parádu doma je někdo zabíjí. Protože v ekosystému moře mají nezastupitelné místo, a protože jsou jejich populace silně zdevastovány loven ryb (brovské sítě) znečištěním moře a turistickým ruchem (když si každý návštěvník moře vezme kus domu – po několika desetiletí pobřežní vody jsou prázdné a tím i další život který je ne korálové útesy navázán.). Takže mnoho korálů je chráněných zákone, jsou i v seznamu CITES – to znamená, že ten kdo korál dováží měl by mít průkaz o jeho původu. A měl by ho mít i doma, aby se prokázal jak ho nabyl.
Babička má možná velký výstřih, ale tuším, že i silně prořízlou pusu. Celník prostě je jen obyčejný člověk a víc něž na její výstřih přemýšlel kdy mu skončí práce.
Pokud chráníme slony – a pláčeme nad jejich upytlačením, stejně bychom měli plakat nad tím, že lidi si domu přinesou něco jako třeba korál. Je to také pytláctví, pokud nebyl nabyt legálně.
Tak nevím, zda si babička zaslouží obdiv a nebo kritiku za svoji nenechavost a ničení vzácných organismů.

tom004

Nejlepší finta je nekrást.A je to zadarmo.
Doplňuji:
Výstřih nevýstřih,kdo si něco nelegálně přivlastní je zloděj.A můžeš pro to mít jakékoliv,třeba i zajímavé,zdů­vodnění.

Rocker

Korál se dá koupit i v ČR,nemusíš jezdit k moři.Ale je docela drahý.

Děda Louda

To bude tím, že korál neumí chodit.

ahold

Babičky obvykle bývají moudré. Ta o které píšeš na to na chvilku zapoměla a je tedy na tvojí kamarádce, aby jí připoměla, proč to nemá dělat. I ona jistě bude chtít ukázat svým vnoučatům, jaká je to krása v moři.
A kdyby bylo takových babiček hodně, co by těm vnoučatům pak ukazovala?

www

Tak to udělej jako babička xy a je to. Pak se ale nediv při kontrole, tobě to totiž vyjít nemusí 😁.

www

I když to někde koupíš, tobě jich není líto? Vždyť koupí jen podporuješ nelegální sběr!! A co tak si přivézt něco jiného, to tě nenapadlo?
Promiň, jaksi mi to nejde pod fousy ☹.