Kazatel

Proč si nejsou při povinnosti k obraně vlastního státu muži a ženy rovni? Hlásaná gendrová rovnost zde rázem neexistuje?

Nejlepší odpověď
da ny

To závisí na tom, jak to v dané zemi funguje, jaké uznává hodnoty (mateřství, péče o děti), na morálce a zákonech ve společnosti.
Například v Izraeli ano (dávno, před promílanou gendrovou rovností).
„Národní vojenská služba je povinná pro židovské a drúzské muže a židovské ženy starší osmnácti let.....“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Izraelsk%C3%A9_o­brann%C3%A9_s%C3­%ADly

Další odpovědi
Disraeli

Záleží na státě, ale plno má brannou povinnost pro obě pohlaví, včetně ČR. Starší 18 let, zdravý a podobně, vztahuje se na muže i ženy.. i když k nim není přistupováno ve všem stejně.
Je to i často diskutovatelné téma: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Conscripti­on_and_sexism

Já si myslím, že ženy by se neměly nuceně účastnit odvodů a podobně. Jen ty, které by chtěly, či v případě velkého ohrožení. Muži a ženy nejsou stejní, muži jsou většinou fyzicky silnější, od přírody agresivnější/bo­jovnější a taky války zahajují většinou oni. Nemá nic proti ženám v armádě, ale neměly by se do toho nutit ani v případě obrany.

Filip84

To bys pochopil, až bys byl v krámě na svátky sovětské vzduchoplavby a stavění stalinských vzducholodí a přivezli by Ti paletu banánů (protože banány a rohlíky, takové ty levné, co s rohlíkem nemají nic společného, jsou nejprodávanější Artikel), no a během 30 – 45 minut bys musel tu paletu vyvézt – mezi lidi, takže: s dovolením a čekáš, až najde berli – půlku vyskládat na obchod, půlku zavést zpátky, a protože když jsou banány v akci na svátky sovětské vzduchoplavby a stavění stalinských vzducholodí, tak ti vždycky dojdou žluté (nebo úplně zelené, ale to je spíš na jaře, na první máj & den pobyedy), a pokud jsou banány žluté, tak protože je v nich dozrávací plyn (i v „BIO“! 🙂 ), musíš každou tu krabici sundat z té palety, otevřít, položit na jinou paletu, no a naskládáš z nich takovou pyramidu, aby odvětrávaly.

Chlap to zvládne, jeden lépe, druhý hůře, ale zvládne. Ženská to zvládne, pokud je to „mašina“, která má 6´ a váží 110 kg, a i ta „má dost“. Jinak to dělají ve dvojku a jsou zrychtované. I když jsou větší, než já.

Ženské mají méně svaloviny, více tuku, trošku jinak stavěnou kostru.

Takže, i ve státech, které mají brannou povinnost žen (KLDR, Stát Israel …) se přístup Militärkommanda k vojákům mužského a ženského pohlaví liší. Ženské mají, většinou, kratší vojenskou službu, a vůbec, chlapi třeba nemají krámy & hárací kalendáriu. 🙂

Tak: proto.

marci1

V Česku platí: „Branná povinnost se nevztahuje jen na muže, ale na všechny občany mezi 18 a 60 lety věku bez rozdílu.“ 🙂