Löwe

Proč si myslíte, že Země nebyla pojmenována podle boha?

Celkem mě zajímají Vaše teorie 😁

Nejlepší odpověď
lexx

jak to že ne ? Země, jinak Gaia je řecká bohyně

Další odpovědi
annas

Nevím, kterého boha máte na mysli. Název planety Země souvisí s řeckou či římskou bohyní.

To,, že se v různých oborech, tedy i v astronomii, používá původní řecká nebo latinská terminologie souvisí s tím, že v době antiky došlo k velkému rozvoji vzdělání, politiky, filozofie, vědy, umění a jazyka.. Další obdobíí, které přispělo k rozvoji i těchto jazyků, souviselo s renesancí a humanismem atd.

Jsou známé řecké mýty, které popisují stvoření světa. Na počátku existoval nekonečný Chaos. I když chaos je vnímán jako nepořádek, přesto v zdánlivém chaosu je skrytý řád..

Z Chaosu se zrodily dvojice bohů, kteří symbolicky vyjadřovaly svět protikladných sil: den a noc, světlo a tma, nebe a země. Země dostala název od bohyně – Gaia a nebe od boha – Uranos.

Protiklady, které tvoří celek …

Řeckou mytologii převzali i Ŕímané. Zemi pojmenovali latinsky Terra, Tellus (starší). Tellus neboli Terra Mater – bohyně Země. Ta je pravidelně spojována s bohyní Ceres v rituálech týkajících se zemí a zemědělské plodnosti.

Tellus a Terra jsou považovány za matky v genealogickém slova smyslu.
Význam latinských slov

https://www.go­ogle.cz/webhp?sou­rceid=chrome-instant&ion=1&es­pv=2&es_th=1&i­e=UTF-8#q=etymologi­e%20tellus&es_th=1

Český název planety Země je převzatý z latiny – z terra.

Takže ta Země – ta řecká bohyně Gaia – ta římská bohyně Terra (Terra Mater).

Když se podíváte do odkazu, najdete názvy Země v různých jazycích.

http://www.bos­kowan.com/www/jir­ka/vesmir/pla­nets/accessori­es/names.htm

ivzez

Bohyně je snad málo?!!