Avatar uživatele
Stříbrný

Proč si lžeme a vydáváme to za morální?

Nejsme my, jako lidstvo zvláštní. Potkáme se, pozdravíme se, někdy ani to ne, zeptáme se jak se máme a i když máme spoustu problémů, nevíme co dřív a nejraději bychom tazatele viděli v kotli katibalů nebo jinde, odpovíme s úsměvem, že skvěle. Lidé se baví o dovolené a ti, kteří si dovolenou nemohou z různých důvodů dovolit, například finančních, neřeknou pravý stav věci, ale vymluví se na něco jiného. Aby lidé byli in, říkají něco, co není pravda. To je opravdu důležitější tento pocit, než pravda. Mladí lidé se baví o sexu a i lidé bez zkušeností vykládají neuvěřitelné zážitky. Je to jenom naše česká vlastnost, nebo je to celosvětový problém? Děkuji za odpovědi a názory?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zmiňujete se sám o morálce, takže se nebudu příliš rozšiřovat.

Všechno to negativní je způsobené úpadkem lidské morálky. Cestu k nápravě musí každý hledat sám u sebe, být tolerantní k názorům jiných, slušný, zbavit se závisti, nenávisti, zaměřit se na ty, kteří pomoc potřebuji atd. Zvláštní kapitolou je vztah učitel a žák - nedávno se o tom psalo, nebudu opakovat.

Nemělo by to v naší spoelčnosti takové, jak napsal K. Čapek : „Království lhářství není tam, kde se lže, ale kde se lhářství akceptuje.“

Našla jsem na ttéma lež a pravda několik aforismů od Jana Sobotky.

Naším spojencem je vždy pravda,. Jedna do okamžiku ,nežse dsotaneme k moci, druhá krátce po té.
Kdo lže, v horším případě krade, v lepším se pohybuje v politice.
Pravda vítězí, občas na jinou pravdou. Občas i nad lží.
Nebyla to věčná pravda, ale vděčná pravda.
-----
"Osud lidí jako celku bude takový, jaký si zaslouží.- Albert Einstein -

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je to celosvetové. Veľmi zjednodušene:
každý človek, aj keď si to neprizná, cíti istú povinosť byť členom "stáda". Ak sa niečim odlišuje, cíti sa menejcenný. Vidno to napríklad aj na sociálnych sieťach.


Avatar uživatele
Zlatý

Lidé pravdu neradi.


Avatar uživatele
Pokročilý

Jsme my jako lidstvo zvláštní. Ale myslím, že to, co popisujete, neplatí pro všechny. Jsou i upřímní, pravdomluvní lidé. No, někdy lidé lžou i sami sobě, protože přiznat pravdu je prostě těžké.


Avatar uživatele
Bronzový

Já to třeba nedělám, jsem pak sice za barbara, že nepopřeju hezkej víkend a podobně.Nechci jim lhát, nepřeju jim nic špatného ale prostě přání na tom nic nezmění a je to jen prázdný gesto, který se dělá jen protože to dělají ostatní.
Pro některé je asi ten pocit důležitější právě, protože nic jiného nemají a nechtějí to přiznat ikdyž na tom vlastně není nic špatného. Kdyby byli lidé upřímní byla by to asi moc jednoduchá hra.


Avatar uživatele
Zlatý

"Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzděláváni ve lži a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem".
Platón

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.