Yggdrasil.

Proč si lidi zvykli říkat „jabko“ místo „jablko“?

Ne, vážně. Znáte někoho, kdo by doopravdy říkal „jablko“?
Přitom to doopravdy „jablko“ je.

Nejlepší odpověď
annas

Je to dané historicky. Slovo jablko je zdrobnělé podstatné jméno z německého Apfel = praslovansky ablo, později přibylo tzv. protetické j ´jabl-o. Zdrobněle pak jabl-ko.

Ve staročeštině existovaly 2 hlásky l – tvrdá a měkká. Vlivem hláskových změn někde l po jeru zaniklo ve výslovnosti z (jabl6(jer)ko = jabko, jinde zůstalo a stalo se slabikotvorným. ve spisovném jazyce.

Historická mluvnice

Další odpovědi
Bad Wolf

Protože slovo jablko je zkratka JÁ BLbej KOmunista.
Doplňuji:
Říkám a píši jablko.

Kelt

Lidé jsou líní řikat věci spisovně, a proto zkracují slova. Jablko má tři slabiky, protože zde je slabičné l, ale jabko, má jenom dvě slabiky. Taky neříkáme bratříčku ale brácho, sestřičko ale ségra , Prostě jsou lidé pohodlní. Ale já říkám jablko.
Samozřejmě, že záleží na oblasti, jak se tam mluví.

anonym

Zkus říkat každý slovo spisovně a uvidíš…

marci1

Pravděpodobně se to lépe vyslovuje. 🙂

anonym

Znám spoustu lidí, kteří říkají „jablko“…
;-D
„Jabko“ je jen krajová záležitost, takových slov je, ó jéjé…

anonym

někdo říká jablko,jiný jabko,
někdo říká exkrement,jiný h…o