orestez

Proč si Češi nemohou zvyknout na telení ledovce?

Slovo „telení“ je prý staré už 200 let. Předtím snad o ledovcích neměli ponětí.

Nejlepší odpověď
marci1

Slovo „telení“ si představujeme spíše ve významu tele, otelení ap. 🙂

Důvod, proč se odlamování obrovských kusů ledu nazývá telení, není zcela jasný. Poprvé byl použit v 19. století. Existuje několik teorií. Jedna z nich tvrdí, že termín vymysleli velrybáři, když tento jev pozorovali. U velkých kytovců se totiž používá terminologie jako u skotu. Žijí ve stádech a mláďata se nazývají telata (calves). Ledovce jim svou velikostí velryby připomínaly.

Druhá teorie tvrdí, že výraz je použit v prapůvodním významu slova narodit se. Z ledovce (v angličtině glacier) vzniká nový útvar, který se u nás nepřesně nazývá rovněž ledovec, ale přesnější výraz by byl (pokud kus ledu padá do moře) ledová hora, iceberg či eisberg.

https://m.novin­ky.cz/article­Details?aId=483821&sz­nu=GYR77hROSfHtYV­vg

dubraro

Základ problému leží v tom, že jsme vnitrozemský národ, takže se v našem jazyce nevyvinulo námořnické názvosloví. Taková slova se u nás přejímají z jiných jazyků, často v posunutém významu, někdy v překladu, někdy foneticky. Dodnes to tvoří potíže například při překladech knih s mořeplaveckým námětem. Srozumitelně a věcně správně přeložit třeba námořní hodnosti nebo typy lodí, natož historické, je tvrdý oříšek.

orestez

Ano, Marci1, v té době málokdo uměl mluvit english. Možná, jestli tenkrát v němčině slovo teil mělo bližší význam, než v dnešním výkladovém slovníku. Brou.

marci1

Souhlasím, také to tak mohlo být. Teil-odlamují se kousky. 🙂

Edison

Napiš to do odpovědi, tyaky zajímavý, a myslím, že ne nesmyslný, výklad, mající základ v naší historické blízkosti s německými národy.