Avatar uživatele
hapiky

Proč si až povětšinou na stáří uvědomujeme, že jsme v minulosti promarnili tolik času?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, DoTazatel před 1483 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

V mládí si neuvědomujeme, že náš čas je vymezený a smrt považujeme za něco dalekého, co se nás netýká. Ve stáří si to už uvědomujeme velice dobře a zbývajícího času si vážíme daleko víc. Podobně jako když dopíjíme láhev neskutečně dobrého vína.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Říká se, že čas je promarněný, pokud se člověk nezasměje. Určitě jsem se každý den neměla čemu smát, objevily se i události, které k smíchu nebyly.

Myslím si, že pokud člověk stále sleduje čas, jde o jeho ztrátu v tom, že ho nějak neužitečně promarnil, když se mu nedaří.

Jenže hodiny odměřují čas, takže někdy svým váháním a odkládáním si jedinec neuvědomuje, že čas rychle běží. a nastane další den.

Určitě jsem něco dělala zbytečně, uváděla jsem zde příklad, bylo to kvůli chybě jiného.

Ale je pravda, i když jsem něco promarnila, nebo využila správně, už těžko něco změním.

--
„Nežádej, aby se věci děly jak chceš, ale chtěj, aby se věci děly tak, jak se dějí, a bude ti v životě dobře.“ – Epiktétos

https://azcita­ty.cz/isokrates/18084/

Stalo se, není možné změnit. Mělo to tak být. Je zbytečné litovat.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Přesně. To bylo furt honěního se za mamonem a ve finále pak posadit se a zamyslet vedlo úplně KE VŠEMU.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
DoTazatel

Možná proto, že se ten čas chýlí ke konci.
Je zbytečné litovat, co bylo. Nedá se to vrátit a žitím minulostí člověk žije na úkor přítomnosti (i budoucnosti, kterou utváří přítomnost).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Naše hodnoty se mění s časem. Jednou je to modrý kyblíček a lopatička na písek, pak jednička za básničku, potom pusa od blondýnky, kariéra a cestování. Nakonec třeba koukat na hrající si děti a sedět přitom na lavičce a oddávat se slunečním paprskům.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hapiky

DoTazatel: Tady nejde o žádnou lítost, ani lamentování.

před 1483 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
DoTazatel

Nevadí, já to uváděl jen jako „bonus,“ který je ve spojitosti s přemýšlením o promarněném času – kdyby o tom nepřemýšlel a nedíval se zpátky do minulosti, nedošel by k názoru, že promarnil čas (což mi trochu připadalo jako lítost, ale mohl jsem to tak pochopit jen já) :P
:)

před 1483 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

OK. Když bych měl říci úplnou pravdu, tak toho promarněného času(u piva) bylo kdysi docela dost.

před 1483 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
DoTazatel

Nápodobně. Já měl promarněného času.. a to nejen u piva, ale celkovým ubíjejícím „nicneděláním.“

před 1483 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek