Kepler

Proč sekvoj roste jen v USA?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sekvoj_v%C5%BE­dyzelen%C3%A1
U nás by se jí asi nedařilo, ale jinde ve světě určitě jsou podobné podmínky. Myslíte, že by bylo možné ten neuvěřitelný strom uměle rozšířit třeba na Balkáně? Už se takto rozšířily i jiné stromy.

Nejlepší odpověď
annas

Proč?:

"Pro úspěšné rozmnožení potřebují tyto stromy periodicky se opakující požáry, které odstraní nižší vegetaci, bránící v růstu malým semenáčkům. Samotným sekvojovcům požáry málokdy ublíží, protože je chrání velmi silná kůra. Aby bylo jejich rozmnožení co nejsnazší, zakládají správci parků pravidelně již od roku 1970 kontrolované požáry. Také přirozené požáry jsou většinou vítané, přestože ne vždy se tolerance k nim vyplatí. Například v roce 2003 byl takovým požárem výrazně poničen kmen obřího stromu „Washington Tree“, který se pak následkem poškození o dva roky později během sněhové vánice rozlomil v půli. Stromy jsou odolné vůči mrazu, a to až do teploty –31 °C, podmínkou je však udržení nezamrzlé půdy kolem jejich kořenů.

Až do poloviny 19. století, kdy byla zahájena komerční těžba a odlesňování, se sekvoje přirozeně vyskytovaly na rozloze 2,1 milionu akrů, a to zejména podél kalifornského pobřeží. Dřevo těchto stromů velmi dobře odolává hnilobě, a proto bylo velmi často využíváno na výrobu železničních pražců po celé Kalifornii. Později tento materiál sloužil například pro výrobu nábytku, a jeho spotřeba tak rostla. V roce 1890 byl proto na západních svazích Sierra Nevady vyhlášen národní park Sequoia, kde se nachází významná část existujících porostů tohoto stromu.

V současnosti rostou sekvoje přirozeně pouze v západní části severoamerického kontinentu – ve státech Oregon a Kalifornie. Vyskytují se v pásu o délce 750 kilometrů a šířce 8–75 kilometrů, přičemž ti největší a nejtěžší jedinci se uchytili v hlubokých údolích a stržích, kde se dlouhodobě drží mlžný opar a vlhkost. Blízko oceánu však mnoho těchto stromů neroste, protože jim nevyhovují solné částice v ovzduší a písčitý podklad. Sekvoje jsou dlouhodobě vysazovány v mnoha dalších oblastech světa, například na Novém Zélandu, v Evropě, Na Havaji nebo v Mexiku.

Od druhé poloviny 19. století již byla semena a šištice stromu ve velkém šířena a vyvážena na východ Spojených států i do Evropy, kde postupně vznikla celá řada kultivarů a variet. V Čechách dnes rostou pozoruhodní jedinci například v Ratměřicích na Benešovsku nebo v Kravsku na Znojemsku, nikde však ani zdaleka nedosahují rozměrů srovnatelných se severoamerickými giganty. Na své poměry zde ostatně nerostou ještě příliš dlouho, ve druhém případě jde o „pouhých“ zhruba 220 let. !

atd.,

https://www.sto­plusjednicka.cz/sek­voje-sekvojovce-mrakodrapy-mezi-rostlin

Další odpovědi
Pepa25

V anglické Wikipedii je napsáno, že byl uměle vysazován jako okrasný strom všude možně (u nás v Ratměřicích).
Přirozeně se prý moc nešíří – semena prý nic moc a vítr je odnese jen do 120 metrů. Takže bez zásahu lidí zůstává jen v Kalifornii …

aliendrone

Asi ze stejného důvodu, proč tučňáci jsou jen na jižní polokouli? (Patagonie, Antarktida) Pokud by to někomu stálo za to si počkat, jistě by nebyl import problém a za nějakých 2200let bychom měli také sekvoje s výškou 115m. ;) :D :D