Radomír.cz

Proč se zrovna jaderné elektrárny v ČR postavily v obcích Temelín a Dukovany?

Jaderné elektrárny v ČR

Nejlepší odpověď
Pájo

Lokalita Temelína byla určena na základě řady bezpečnostních, technických i ekonomických kritérií. Blízkost Vltavy a vodního díla Hněvkovice zajišťuje dostatek vody pro chlazení, díky poměrně vysoké nadmořské výšce však elektrárna nemůže být ohrožena povodní.

Z ekonomického a energetického hlediska je důležité umístění na jihu státu – uhelné elektrárny se nacházejí poblíž ložisek uhlí v severních Čechách a na severní Moravě, umístění elektrárny na jihu tak usnadňuje a zlevňuje přenos elektřiny (to je i jeden z důvodů umístění JE Dukovany na jižní Moravu).

Temelín leží z geologického hlediska na moldanubickém hřbetu, který je do jisté míry pokračováním Lišovského prahu, oblasti v seizmicky klidné a geologicky stabilní, na skalním podloží a mimo geologické zlomy.
Řez budovou, v levé části je reaktorová hala, v pravé turbogenerátor

Jižní Čechy obecně i okolí Temelína jsou v porovnání s průměrem i jinými oblastmi Česka řídce zalidněny a okolí Temelína je z velké části zalesněno, což je velmi výhodné z bezpečnostního hlediska, ale nevýhodné pro využití odpadního tepla. I přes relativně nižší hustotu zalidnění, však kvůli výstavbě elektrárny bylo zbouráno šest obcí.

V předběžné fázi se uvažovalo o umístění elektrárny k obci Malovice (plánovaná elektrárna byla označována jako JEMA), která však byla právě kvůli nedostatečné geologické stabilitě zavržena, později byla zkoumána lokalita Dubenec (v obci Dívčice), která však byla vhodná ke stavbě maximálně dvou bloků. Průzkum prováděla inženýrská organizace Terplan.

Pásmo havarijní připravenosti bylo SÚJB už 5. srpna 1997 stanoveno na 13 km (v určitých místech sahá ještě o trochu dál).

Více v odkazu:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­dern%C3%A1_elek­tr%C3%A1rna_Te­mel%C3%ADn

Další odpovědi
anonym

Temelín viz Pájo…
Dukovany (EDu) mají podobné vlastnosti – zejména pokud jde o stabilitu podloží, blízkost dostatečného zdroje vody (Dalešice), i hustotu (resp. řídkost) osídlení.
😉

Pepa25

Ještě doplním, že 3. v řadě (v ČR) by byly (budou?) Blahutovice …
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bla­hutovice