Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se žirafy sklání k napajedlu tak, že se jim nohy rozjedou do stran a pak se teprve mohou sehnout?

Proč prostě nestojí nornmálně a nesehnou se? Předem děkuji za odpovědi. :-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

http://www.netzpravy.cz/…

Dlouhý krk může být i nevýhodou. Když se chce žirafa napít, musí co nejvíce sklonit a roztáhnout nohy. Hrozí při tom, že by se ji mohla velmi rychle nahrnout krev do hlavy. Ale to by nebyla přírod, aby to nějak nevyřešila. Žirafa má unikátním systémem žil v krevním řečišti a systém chlopní. Srdce žirafy je masivní orgán, se stěnami silnými až 7.5 cm o váze kolem 6 kg.Krev vychází z této mohutné pumpy pod obrovským tlakem (2-3 x vyšším než lidský). Než se dostane do cévního řečiště na spodní straně mozku, tlak se díky graviraci sníží a mozek nemůže být poškozen. Jakmile se krev vrací dolů krční žilou širokou 2.5 cm, prochází řadou chlopní. Když žirafa skloní hlavu, krev přitéká do cévního řečiště a jeho početné tepny se roztahují do volných prostorů mezi nimi. Tím se dočasně sníží krevní tlak a mozek je tak chráněn pře poškozením. Dokud je hlava svěšená, chlopně v krční žíle jsou uzavřeny, zadržují krev v krku a nedovolují jí téct do hlavy. Vzrůstající tlak v žíle zvyšuje tlak v prostoru řečiště a to vyvažuje rostoucí tlak v tepnách vlivem gravitace a to je další ochrana mozku před poškozením. Když žirafa zvedne hlavu a narovná se, tak přebytečná krev vteče do srdce otevřenými chlopněmi.
Doplňuji:
http://www.zirafka004.wz.cz/…

http://translate.google.cz/…

http://www.zirafka004.wz.cz/…

http://casopis.planetazvirat.c z/…

http://www.saveafricananimals. org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kdyby neroztáhly nohy, k vodě se nedostanu. S nataženýma nohama zkrátka nedosáhne žirafa vzhledem ke konstrukci těla na vodu.
Doplňuji:
Ocko díky za doplnění, navíc je to ale tak,
že i kdyby byla voda na úrovni terénu, bude to pro ni s nataženýma nohama veleeelmi obtížné, ba nemožné )) Navíc, s nohama roztaženýma dosáne krkem dál od břehu, k čistší a hlubší vodě.


Avatar uživatele

Kdby se jim nohy nerozjely do stran,tak umřou žízní.
Žirafy mají delší nohy než krk.Sice s tou výškou mohou spásat stromy,ale kdyby se nerozcapily u vody,tak se nanapijí.Není to jediný takový příklad v moudré přírodě.Hříbátko,když se narodí,má být pouze kojené.Má proto task dlouhé nohy(a vedení) že na trávu nedosáhne.Do té doby,než se naučí přiklekávat nebo roztahovat nožky...:D


Avatar uživatele
Zlatý

Anka1597, přesnou, vyčerpávajícící odpověď poskytnul pouze Beer Nedej se proto zmýlit množstvím palců u jiných nepřesných a zavádějících odpovědí :-D.
Žirafa skutečně nedosáhne na zem, ať má tepny i srdce přizpůsobeny jakkoliv!
Doplňuji:
Žirafa jednoduše díky své kostře nedosáhne tak nízko bez rozkročení! Podle mne sem byla směřována odpověď Beer a takto zní přece i otázka.
P.S: Je trapné hledat další a další odkazy, ve kterých stejně není základ odpovědi, pouze vysvětlení mechanismů souvisejících s dlouhým krkem.
Sorry, že jsem P.S. nedal do diskuze.


Avatar uživatele

Anko1597, nejvíc se mi líbí odpověď beera - je nejblíž pravdě. Příroda má vše zařízeno tak, aby to skutečně fungovalo. Žirafa se musí hodně rozkročit, protože má nohy hodně vysoké. Hladina vody bývá zřídka v úrovni terénu, proto ani dlouhý krk není v tomto případě vždy výhodou.
Proč to tak žirafa dělá? Protože takový postoj při pití je pri ni nejpohodlnější, přirozený, a způsob snížení těžiště těla i dosažení k vodní hladině je pro ni tímto způsobem nejefektivnější.


Avatar uživatele
Zlatý

Vzhľadom na výšku žirafy, keď skloní hlavu k vode výškový rozdiel medzi hlavou a srdcom môže byť aj viac ako 2m. Kedže má dlhý krk, aby sa krv dostala až do hlavy srdce pracuje s veľkým tlakom. Aj keď pri sklonení hlavy sa trošku stlačia tepny, zníži sa tlak do hlavy v krčných tepnách je ešte stále veľký tlak krve. Roztiahnutím nôh sa znižuje výškový rozdiel medzi srdcom (pumpou) a hlavou na bezpečnú hodnotu. Okrem toho si týmto postojom aj zvyšuje svoju stabilitu.
Zdroje neuvádzam, uviedla ich annas.
Praktické overenie:
skúste sa rozcvičiť (aby sa rozprúdila krv) a skloňte sa s vystretými nohami s hlavou čo najnižšie.Cítite tlak (nával krve do hlavy). Potom urobte to isté s čo najväčším rozkrokom (prípadne pokrčte nohy), ten nával krve už nie je taký veľký. Pozor tento overovací cvik robte len pod dozorom.


Avatar uživatele
Zlatý

snad to bude tím, že má přední nohy delší než zadní a musí udržet rovnováhu - není snadné s jejím dlouhým krkem se ohýbat- v této pozici je velmi snadno napadnutelná


Avatar uživatele
Pokročilý

No je několik možností - v případě nebezpečí můžou rychle utéci (žiraf by se asi všas nestačila zvednout, získat rovnováhu a pak ještě utéci před predátorem.
Pak asi kvůli rovnováze.
Pokud jde o stání normálně, tak žirafa má sice dlouhej krk, ale špatně by ho sklápěla dolů s nohama u sebe. Možná by tam ani nedosáhla - zkus se překlonit k zemi s roztaženýma nohama a pak s nohama u sebe. Co je více pohodlné?


Avatar uživatele

asi neumí klečet

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Z vysvetlenia spôsobu ako pijú vodu, čo sa pri tom deje v organizme, je jasný aj dôvod prečo tak robia. Kto neverí, nech to skúsi, cvik som popísala v odpovedi hore.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Text jsem překopírovala, bohužel i s překleoy.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Překlepy s vámi nesouvisí. To jsem jen upozornila preventivně, abych nebyla napadena jiným uživatelem.

.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Led, zřejmě ani odborníci ze Z00 nevědí, jak žirafy pijí, i když stručnější informaci, kterou jsem uvedla zde v diskuzi (Jak žirafy pijí), potvrdili. Vyplývá z předchozího odkazu.

Vaše odvolávání se na odborníiky nemá smysl ...

Natož 5 odkazů včetně anglického i německého zdroje tedy zmiňuje nesprávné informace. Nějak to nechápu... Podobně jako ostatní skutečnosti, způsob jednání atd.
Rovněž to, že jindy se odkazy z WIkipedie považují za věrohodné.

Avatar uživatele
Zlatý

led

V danom odkaze je dôležitá:
"Moja otázka:
1 - Ak nie ste si istí správnosťou svojej odpovede, opýtate sa odborníka?
2 - ak sa stretnú rozporné odpovede, ako v hore uvedenej otázke, nie je to prvý raz, nie je rozumné sa radšej opýtať priamo odborníkov a ich odpoveď zverejniť, než pri dohadoch uvoľnovať vášne?"

Avatar uživatele
Zlatý

annas

1. Často se na odborníka obracím, ale v poslední době to považuji za zbytečné. Je vidět, že dotyční odpovědi odborníka nevěří a zpochybňují je. Navíc např. odpovědi např. z Ptejte se knihovny či UJCAV považovali za předvádění se.
Podobně když jsem se ptala na filozofické fakultě - jsou prý neobjetivní, tedy jednoduše řečeno - nic neumí.

I přesto nepovažuji své dotazy za promarněný čas...

Nejlepší je odpovídat na otázky, jaké je počasí, co vaříte k obědu atd.

2. Odpověď odborníka, kterou jste citovala, kritici nebrali v úvahu.... O čem to opět svědčí?

Avatar uživatele
Zlatý

www

O překlepech se přece nebavíme, jde o správnost či nesprávnost Vaší odpovědi na danou otázku!
Pokud by otázka zněla např.: "Nemá žirafa problémy s dlouhým krkem?" či podobně, i ode mne byste dostala za Vámi uvedené palec, skutečně! ;-)

Avatar uživatele
Zlatý

led

V odkazoch v príspevku annas je roztiahnutie nôh vysvetlené.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Led, děkuji.

Odkazy nikdo neotevřel ani je nečetl, i když jsem je vložila dřív, než se objevil odkaz na mou "chybnou" odpověď. Proto kopíruji to, co je v odkazech a souvisí s pitím (jeden odkaz jsem vložila 2x). Je to sice zbytečné...

Jak žirafy pijí
Pro žirafy je pití vlastně takovým akrobatickým kouskem, protože při něm musí ohnout kolena, roztáhnout přední nohy daleko od sebe a kývavými pohyby hlavu pomalu spustit k vodní hladině a při zvedání hlavy musí žirafa postupovat taky opatrně. Její mozek se totiž při pití nachází dva metry pod srdcem a když se zvedne, tak naopak 2 metry nad ním. Takže kdyby rychle krk sklonila a pak rychle zvedla, omdlela by.
Opět zmínka o hlavě ...

Avatar uživatele
Zlatý

beer

Ano, to je sice pravda ). Jenže je to jen důsledek dlouhého krku a vůbec stavby kostry, která neumožňuje takový úkon. Nezastávám se www, je to totiž tak. Opět jeden z příkladů, jak může být neúplná informace z internetu zavádějící. Stačí si ale něco prostudovat nejen tam a je to naten šup! ))

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Odborník ze ZOO, který odpověď potvrdil, zřejmě psal čínsky... informaci určitě nebral z internetu ...

Zbytečné se dovolávat odborníka, když " paní je schopna pochopit", ale druzí nikoliv.

Avatar uživatele
Zlatý

www

Beere, to je zbytečné. Ta paní asi není schopna pochopit, že někdo může studiem vědět více, než ona může najít na netu. Netu, který nemusí a ani neobsahuje naprosto vše. Možná nemá nikoho blízkého, kamarády ani koníčky a získávání bodíků málem za každou cenu je její jedinou radostí. Věříš, že je mně jí občas už i líto?
Ostatní pošlu poštou, čus.

Avatar uživatele

anonym

www, a vidite, jak i vy - vzdelany clovek se muzete mylit. Ja zrovna o " te pani vim " , ze jela dnes rano za pritelkyni do mesta.
Jako vy se budete navzajem zastavat beera , tak se ja budu vzdy zastavat A. ( a to s ni neziju ). !
Vzdyt ty sympatie - ty bodiky hovori u ni za vse. Ona nikomu preci nepise : Dejte mi prosim bodik.
Je to jen na nas , kdo komu ten palec, nebo hvezdicku udeli.
Muzete to vycitat me. Ja uz se sem prihlasuji, skoro jen proto, abych An. dobodovavala.
A prisaham, ze to je moje rozhodnuti, ne jeji. ! :-)
Me zase naopak pripadne , ze vy a beer vidite An. a uz si navzajem doma pujcujete lupu a sledujete kazde jeji pismenko . !
Ja mam jenom zakladni vzdelani , to pro vas musim byt uplny povl . Litujte tedy radeji me. Ne cloveka vzdelaneho , jak skolou, tak zivotem. Charakter , povahu cloveka, dobrosrdecnost .. , vas na zadne VS nenauci.
Nebudu tady tolerovat takovou likvidaci cloveka. Trebaze nenapadnou. A povolit, aby bujela jako nebezpecny nador. Proto reaguji a pokusim se ho ( ten nador - chuchvalec nenavisti , vcas " zastavit " , vylecit.
Uz jsem o tom jednou psala .
P.S. Pripravte si rec , odpoledne , nebo vecer se sem zase vratim. -iv-

Avatar uživatele
Zlatý

fcoop

-v-........jistě víte,že existují nádory,které jsou neoperovatelné.Víc nemá smysl říkat,psát.
Prostě dotyčný organizmus v duchu politovat,nebo taky ne- a jede se dál,močálom čorným.
K.H.Borovský:" Blbci nikdy nevysvětlíš, že je blbec skutečně, říkat blbci, že je blbec, říkáš vždycky zbytečně."
Pozoruhodné ovšem je,že si blbec myslí to samé....
No nic.

Avatar uživatele
Zlatý

led

-iv-, že vy ste na tom výlete trénovali bojové umenia. Normálne som dostala strach...
:)

Avatar uživatele

anonym

:-) Led - vy strach osobne mit nemusite . V nejhorsim bych jen te vasi kocicce zakroutila krkem ! :-)
Ba ne . Zviratkam neublizuj. ( zatim ).
A vite ze ano. Ze jsem se po vylete vratila jina ? Horsi ! :-) Ja kdyz tady po te opravdove chudobe co jsem videla .. vidim tady pak co ti lide resi .. , tak bych jim snad i zaplatila letenku treba do te Indie a nechala je tam alespon mesic.
A nekterym zde bych koupila letenku jen tam a nechala je tam na dozivoti. ! :-)
A bez pc. ! :-) -iv-

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

já bych je vyzkoušela ať se napijou s nataženejma nohama z napajedla !!

Avatar uživatele
Zlatý

led

Páni kolegovia, myslím, že osobné útoky sem nepatria.
Doporučujem vám, predtým, než začnete niekoho urážať, hlboko sa skloňte (ako žirafa) a nechajte si trochu prekrviť hlavu, aby ste sa ukľudnili.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Presne preto som dala do odpovede aj praktický príklad, kto chce nech si to vyskúša a to máme krátky krk.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Iv a led, děkuji.

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

jak je vidět odkazy málokdo čte a je to škoda, pak se těžko hodnotí správná odpověď že vážení !!

Avatar uživatele
Zlatý

annas

briketko, rovněž děkuji. Kdo chce psa bíti, vždy si hůl najde.

Poskytla jsem rozsáhlejší odpověď, ale jak vyplývá i z dalších zdrojů, důležité nejsou při ptí žirafy jen nohy, ale i hlava...

Nevím, proč tedy někdo z těch, kteří pochybují o informacích ve zdrojích, nenapíší dotaz třeba do ZOO, případně vloží přípomínku do anglických či českých zdrojů...

Nebudu psát odkazy se zcela chybnými odpověďmi, ale ty se neřeší. Stejně jako vlastní pravopisné chyby i překlepy...

Osobně když si nejsem významem jistá a nenajdu odpovídající zdroj, zeptám se mailem nebo telefonicky v odborných jazykových ústavech., abych měla jistotu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1221
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.