talka

Proč se zapalují svíčky za zemřelé?

Jaký to má význam?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka byla již několikrát vložená, je možné najít v archívu.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pro%C4%8D%20sv%C3%A­D%C4%8Dky%20za%20zem%C5%­99el%C3%A9

Vzpomínáme na zemřeleé nejen na svátek Všech svatých a Dušiček,, ale kdykoliv navštívíme hřbitov. Světlo je spojené s tím, že jsme na své blízké nezapomněli, že si uvědomujeme, co pro nás znamenali. Kromě toho světlo je znamením života, takže pokud jsem živí, světlo hoří. .

Jinak zapalování svíček má svou historii
Vkládám odkazy
http://domaci­.eurozpravy.cz/zi­vot/80675-vite-co-jsou-to-dusicky-podivejte-se-proc-se-tento-svatek-slavi/

"V liturgickém významu má slavnostní den odkazovat k víře, že hrobem život nekončí

Zvyk uctívání památky zesnulých navazuje na předkřesťanské tradice. Církev konala modlitby a obětovala za zesnulé, avšak až na přelomu tisíciletí roku 998 zavedl tento zvyk v druhý listopadový den benediktýnský opat Odillo z Cluny a zvyk se rychle rozšířil po všech křesťanských zemích. Od té doby se v 18 evropských zemích slaví prvního listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušiček. atd.

http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/krestansky­tydenik/_zpra­va/proc-se-na-hrobech-o-dusickach-zapaluji-svice--1128566

Další odpovědi
Agneta

Jedná se symbolicky o světlo pro dušičku:D

gecco

„Svíčko moci, svíčko síly, nechť se má přání splní v tuto chvíli“..
😉
Podle křesťanů jde o přiblížení člověka Kristu, o zbavení člověka „temnoty hříchu“.
Podle mne je to ptákovina, Kristus s ohněm nemá nic společného.

Domnívám se, že jde o mnohem starší rituál oběti – rozsvícená svíčka měla mrtvým (jejich duším) svítit na cestu. Koneckonců křesťané převzali mnoho rituálů (aby potlačili ´původní´ náboženství), ´předobrazem Dušiček je, pravděpodobně, Samhain.

dejavu

Duše zemřelých se podle staré tradice do tohoto světla přicházely ohřát.

anonym

Nekromancie,ča­rodejnictví – panteismus (ritual a dogma).