štamgast

Proč se zámkům (myšleno stavbám) říká zrovna zámek?

Nejlepší odpověď
marci1

Jak došlo k tomu, že se slovem Schloss a podle toho pak v češtině slovem zámek později označila i šlechtická sídla, vysvětluje František Šmahel ve své knize Husitské Čechy. Píše: „Výraz zámek převzala předhusitská čeština ze středohorní němčiny, v níž Schloss označoval nový typ hradního sídla s uzamknutelným vnitřním nádvořím.“
Vědec pak upozorňuje, že v češtině se ale slovo zámek nepoužívalo takhle přesně, že zámek byl pro lidi ve 14. století leccos, a pak shrnuje: „Z dílčího rozboru… vyplynulo, že slovo zámek neoznačovalo ještě určitý typ hradního sídla. V naprosté většině případů se zámky rozuměly všechny druhy opevněných míst včetně měst, v nichž se zamkly vojenské oddíly či posádky té které válčící strany.“ Na výstavné rezidenční šlechtické sídlo přešlo slovo zámek až mnohem později.
https://dvojka­.rozhlas.cz/za­mek-7548713

Další odpovědi
annas

Už jste ptal kdysi v minulosti "Jaký je nejstarší zámek v Česku?!

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-nejstarsi-zamek-v-cesku

--
Dalo se předpokládat, že víte, co zámek je.

Neptáte se jen na ČR. Takže zámek a hrad v Anglii.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-v-anglii-take-zamky-nebo-pouze-

„U nás se rozlišuje hrad a zámek. V anglicky mluvících zemích tomu však není. Britové tyto stavby nazývají téměř výhradně castle, i když my bychom tu budovu považovali za zámek – protože jejich stavby jsou většinou opravdu hrady“ .

zámek – Jilří Rejzek Etymolgický slovník

‘šlechtické sídlo’, zámeček, zámecký. Přeneseně od :zámek ( zamykací zařízení) podle něm. Schloss, které má také oba významy. Vlastně ‘uzavřená, opevněná budova’ (v něm. od 13. st., tedy původně ‘hrad). "

Kdy vznikala šlechta? Zámek byla větší reprezentační umělecká budova, za feudalismu šlechtické sídlo. .

Hodně zámků bylo postaveno v době renesance., stsejně jako j např. vznikaly renesanční domy. kostely atd. Hodně je jich v Olomouci. Přestavovaly se také středověké hrady – např. ve Šternberku..
¨