ReHu

Proč se za zesnulé zapalují svíčky? Díky.

Doplňuji:
Teď v lednu mě opravdu nenepadly dušičky.
Zemřela mi kamarádka a tak jsem si to myslela stejně jako hanulka 11.

Nejlepší odpověď
annas

Zapalování svíček je hlavně spojeno se svátkem Dušiček.
Svátek je dnes spojován s křesťanskou tradicí, která sahá do roku 998. Tehdy ho zavádí francouzský benediktýnský opat Odillo z Cluny. Podle římskokatolické církve je oficiálně nazýván Vzpomínkou na všechny věrné zesnulé. Podle křesťanů je vzpomínka na zemřelé, kteří zatím nedosáhli věčné blaženosti a procházejí fází očišťování duše.
Avšak křesťanský svátek měl údajně překrýt mnohem starší, keltskou tradici. Keltové totiž vždy 1. listopadu slaví svátek Samain -podle jejich kalendáře nový rok a zároveň symbolický příchod zimy. Během noci Samainu se prý mohou duše mrtvých na chvíli vrátit zpět mezi živé. Z té doby pochází i tradice dušičkových svíček: Kelti zapalují ohně, aby duše nebloudily krajem a našly teplo a světlo.

Ale svíčky se zapalují samozřejmě nejen v tento svátek. Vzpomínka na zemřelé.
Doplňuji:
Hanulka napsala vlastně to, co já jsem uvedla v poslední větě. Dodala jsem, že se svíčky nezapalují samozřejmě jen o Dušičkách.

Vzpomeneme si na zemřelé i jindy, křesťané se navíc pomodlí za jejich duši. Ale význam zapálit svíčku je stejný v každou dobu.

Zdroj: http://rimanka­.blog.cz/0911/proc-o-dusickach-zapalujeme-svicky

Další odpovědi
anonym

Mají se tak přivolat duše zemřelých,aby se v jejích plamenech mohly očistit od hříchů.

Zdroj: http://zpravyz­bible.cela.cz/tra­dice.html

hanulka11

Říká se aby jejích duše nebloudily krajem aby našly klid a světlo.

ReHu

Myslím, že – Vzpomínka na zemřelé – není to samé jako – aby jejích duše nebloudily krajem aby našly klid a světlo.

kropitko

já si vzpomenu i bez těch svíček,,,jak kdo chce

No,,,a když nezapalím,taK NEBLOUDĚJ,,,Ha­nulko,je to o té vzpomínce