Avatar uživatele
ReHu

Proč se za zesnulé zapalují svíčky? Díky.

Doplňuji:
Teď v lednu mě opravdu nenepadly dušičky.
Zemřela mi kamarádka a tak jsem si to myslela stejně jako hanulka 11.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: ReHu

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, BEAES, anonym, johana 56 před 4805 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zapalování svíček je hlavně spojeno se svátkem Dušiček.
Svátek je dnes spojován s křesťanskou tradicí, která sahá do roku 998. Tehdy ho zavádí francouzský benediktýnský opat Odillo z Cluny. Podle římskokatolické církve je oficiálně nazýván Vzpomínkou na všechny věrné zesnulé. Podle křesťanů je vzpomínka na zemřelé, kteří zatím nedosáhli věčné blaženosti a procházejí fází očišťování duše.
Avšak křesťanský svátek měl údajně překrýt mnohem starší, keltskou tradici. Keltové totiž vždy 1. listopadu slaví svátek Samain -podle jejich kalendáře nový rok a zároveň symbolický příchod zimy. Během noci Samainu se prý mohou duše mrtvých na chvíli vrátit zpět mezi živé. Z té doby pochází i tradice dušičkových svíček: Kelti zapalují ohně, aby duše nebloudily krajem a našly teplo a světlo.

Ale svíčky se zapalují samozřejmě nejen v tento svátek. Vzpomínka na zemřelé.
Doplňuji:
Hanulka napsala vlastně to, co já jsem uvedla v poslední větě. Dodala jsem, že se svíčky nezapalují samozřejmě jen o Dušičkách.

Vzpomeneme si na zemřelé i jindy, křesťané se navíc pomodlí za jejich duši. Ale význam zapálit svíčku je stejný v každou dobu.

Zdroj: http://rimanka­.blog.cz/0911/proc-o-dusickach-zapalujeme-svicky

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Mají se tak přivolat duše zemřelých,aby se v jejích plamenech mohly očistit od hříchů.

Zdroj: http://zpravyz­bible.cela.cz/tra­dice.html

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Říká se aby jejích duše nebloudily krajem aby našly klid a světlo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ReHu

Myslím, že – Vzpomínka na zemřelé – není to samé jako – aby jejích duše nebloudily krajem aby našly klid a světlo.

před 4805 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

já si vzpomenu i bez těch svíček,,,jak kdo chce

No,,,a když nezapalím,taK NEBLOUDĚJ,,,Ha­nulko,je to o té vzpomínce

před 4805 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek