mosoj

Proč se za I. republiky, podle dnešní rétoriky „vzoru demokracie“, střílelo do stávkujících dělníků?

Nejlepší odpověď
anonym

Každá mince má dvě strany. Obě byly špatné. Zfanatizovaní dělníci taky nejednali v rukavičkách, hlavně když radikální komunisté začali vybízet k anarchii, revoluci a tvrdé změně.

1. republika byla demokratickou zemí s chybami, leč celkem prosperující, což už za komunistů, kteří to zprundrovali co se dalo, se říci nedá.

Další odpovědi
Kryšpín

Mosoj, velmi opatrně, jakmile vrchní aktivisté zavětří, můžou přijít na řadu další pomníky dle anglo-amerického vzoru.

da ny

Dějiny píší vítězové!
Záleží, na jaké straně „barikády“ stáli.
„Srovnávat tedy mrtvé násilníky obětí rudých provokací s oběťmi vykonstruovaných procesů padesátých….“
Zdroj: https://ziegler­.blog.idnes.cz/blog­.aspx?c=192056
(Pra) Dědové a (pra) babičky bojovali za 8h pracovní dobu, za to, aby ve fabrikách nedřely děti
a asi nám „lhali“. ;)

anonym

Mě udivuje, když to píšou zastánci totalitní ideologie. Ať žije ironie. To je ta komunistická zaslepenost, to je to prosté vidění. Ti, co prostě nemají komunisty v lásce (naprosto logicky), jsou aktivisté. Kdepak, jsou to myslící lidé, kteří nemají zapotřebí nálepkovat, stačí pojmenovat věci pravými jmény.

da ny

Běsnící nespokojené davy vytloukají výlohy, zapalují auta, plení obchody a útočí na policisty. To tak prostě je.
Je třeba brát v úvahu proč a co je „tak daleko přivedlo“. :)

da ny

Nevím, na které straně „barikády“ stáli Vaši předci, asi byli fabrikanti :D
Pamatuji, co vyprávěla babi s dědou o svém dětství a mládí.
Když Vám brečí doma děti hlady, dřete 12 – 16 h pro uhlobarona,
ve fabrikách dřeli děti od 10 let. Pak snadno budete stávkovat,
zejména v době hospodářské krize. A ti „silnější“ do Vás „ze strachu“
budou střílet. To bohužel TGM ovlivnit neuměl.,
V mnoha demokratických zemích (EU aj.) dávají občané/zaměstnanci
svou nespokojenost najevo. Ostatní profese je solidárně podporují.

anonym

Jedna věc je stávka a demonstrace, což je v pořádku a druhá věc násili ze strany komunistů a jejich praktiky, které se dají přirovnat i k jiným totalitním režimům. A propos, ne, předci fabrikanti nebyli.

da ny

Jenže, emoce jsou emoce a když se kácí les, létají třísky :/ Horníci „bojovali“ desítky let viz. i Citice 1894
https://www.ex­trastory.cz/mos­tecka-hornicka-stavka-1932-demonstranti-na-policisty-hazeli-srouby-z-kolejnic-cihly-a-kameni-doslo-ke-zbytecnemu-krveproliti.html
Během „války“ a „boje“ se dějí zvěrstva všude a komunisté v tom vždycky prsty nemají.
Mnohou situaci vždy někdo využije/zneužije, oni také.
Ani v 89 neměli všichni jen holé ruce. Vášeň a emoce v lidech dělají své.