Barinka

Proč se za dospělé platí více než za děti ?

Proč platíme v autobusu nebo ve vlaku více za dospělého člověka než za dítě ?

Nejlepší odpověď
Drap

Děti neváží tolik co dospělí, zaberou méně místa, na přepravu se spotřebuje méně energie.

Další odpovědi
anonym

Dospělý je za prvé větší, zabírá tedy více místa. Dospělý má také většinou vlastní příjem, má tedy z čeho platit. Děti hradí jízdné z peněz svých rodičů. Cestuje-li dítě s dospělým, tak je tento dospělý při sezení může držet na klíně, čímž nezabírá další sedadlo.
To, že se dnes děti chovají jako nevychovaní fracci a neuznávají slušnost pustit dospělého sednout, by mělo dnešní přepravce vést i ke změně cen jízdného. Je to opět o hrazení jízdného z peněz jejich rodičů. Když ale právě tito rodiče nedokáží svým potomkům vštípit zásady slušného chování, potom by za svou selhávající výchovu měli nést vyšší odpovědnost a platit plné jízdné.
Na obhajobu dnešní mladé generace uvádím, že jsem se setkala s dětmi, které pouštějí starší osoby sednout i dnes. Je to spíše výjimka, ale tím více něco takového mile překvapí.

anonym

Otázka je chybně formulovaná, spíše by mělo být proč jsou oproti plnému jízdnému slevy (děti, studenti, senioři rodinné, skupinové, internetově objednané, kilometrická banka apod.)
Proto se odpovědi odvíjejí od mylné premisy o váze atd.
Nákladová kalkulace je podle sedadla, kapacity a celkových provozních nákladů.
Společným jmenovatelem slev je jednak sociální a jednak motivační hledisko.
Proto jsou zvýhodňováni ti, pro něž by jinak jízdenka byla příliš drahá, také je tu promítána prorodinná politika státu.
Např. od r. 2012 se vlak pro seniory stal dražší, než autobusy na těchže tratích, což se zákonitě projevilo na vytíženosti druhů přeprav.

anonym

Dospělý je celý a děcko je úchvatné v lehkosti