Pájo

Proč se vžila spojení „je mi to putna“, „je mi to šumák“? ..ve smyslu „je mi to jedno“?

Doplňuji:
Konkrétně na spojení „na to s..e Baryk“ se ptát nebudu… u tohoto spojení je mi původ zmaru naprosto jasný. Jinak díky všem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Doplním další spojení podle stč. slovníku.
Je mi to putna. Putna = k střhn. bute, bütene, buten = putýnka, koš n. ošatka, dřevěná n. proutěná nádoba. Za lat. cartallum, qualus.
Stejně jako u šumáku nezáleží na tom, zda vyšumí, tak i když nesu vodu v putně, nevadí, že vyteče.

Doplňuji:
Ještě pro zajímavost – i když význam šumafuk se odvíjí z francouzštiny, SNČ uvádí původ těchto obecných výrazů šumák ze šumafuk v češtině ze: šumět (šumat) – fuk – fuč – foukat. V němčině má slovo fuk vulgární podtext, proto se uvádí další spojení s franc. foutou, česky fut.. (hlásková změna (k/č/t).

Historie původu je někdy moc zajímavá …

Další odpovědi
quentos

zfleku bych věděl jen, jak vzniklo spojení se šumákem – vzniklo zkrácením idiomu „je mi to šumafuk“, což zase vzniklo zkomolením českého „šmafú“, což pro změnu vzniklo zkomolením francouzského „je m'en fous“ , což doslova znamená „já na to s*ru“. Srv.:
http://www.fis­meister.eu/777297-kocka-podruhe-a-sumafuk.php

Děda Louda

Příště se můžeš třeba zeptat, proč na to s..e Baryk, případně Bílej Tesák.
Chválím volbu kategorie.

Děda Louda

Jak jsi jistě pochopil, všechny odpovědi nalézají stejné jádro, ani nezáleží na tom, kdo zrovna vyměšuje.