jjj123456789

Proč se Vratislavice nad Nisou jedním slavným rodákem chlubí a druhého zamlčují?

Nejlepší odpověď
annas

Narodily se zde osobnosti, které se výrazně zapsaly do dějin.

" Kupříkladu Ferdinand Porsche, automobilový konstruktér a továrník, známý konstrukcí „lidového vozu“ Volkswagen Brouk. V tomto ohledu nebyl pozadu ani jeho syn Ferry Porsche, který založil továrnu Porsche na výrobu stejnojmenných vozů. Pokud někdy budete Vratislavicemi projíždět, můžete spatřit rodný dům Ferdinanda Porsche, kde je umístěna jeho busta. Na vratislavickém hřbitově pak najdete rodinnou hrobku, kde je pochována část rodiny Ferdinanda Porsche.

Dalším důležitým rodákem byl podnikatel a továrník Ignaz Ginzkey. Kdo znáte slavnou větu „koberce z Liberce“, vězte, že právě stojíte u zrodu tohoto sloganu. Ignaz Ginzkey totiž v roce 1844 začíná ve svém rodném domku na tkalcovském stavu tkát první koberce. Poté se mu počíná dařit a nakonec vyrábí koberce ve velkém. Ve své továrně mezi kostelem a řekou Nisou zaměstnává desítky lidí. Díky jeho synům Ignazovi, Willimu a Alfrédovi, kteří továrnu po otcově smrti převzali, se vratislavická výroba stala světoznámou. Ignaz Ginzkey se ovšem nezajímal jen o koberce, ale také o vaření piva. Spoluzaložil také vratislavický pivovar, kde se vaří pivo dodnes. Jeho nejmladší syn nechal postavit v roce 1900 zámeček, který sloužil jako ubytovna pro zaměstnance továrny. Během 2.světové války zde sídlili němečtí vojáci. Dnes slouží jako turistická ubytovna."

Proč by se Vratislavice chlubily dalším rodákem, kterým je " Konrád Henlein, nacista, sudetoněmecký politik a vůdce separatistického hnutí", není snad třeba vysvětlovat.

http://www.me­redit.cz/conten­t/view/4209/59/.

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Že tě to baví.
Doplňuji:
Významné osobnosti
Ignaz Ginzkey (1819–1876) – továrník
Ferdinand Porsche (1875–1951) – automobilový konstruktér, továrník
Konrad Henlein (1898–1945) – učitel tělocviku, nacista, německý separatistický politik

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vra­tislavice_nad_Ni­sou