agentpv

Proč se „vlčímu máku“ říká vlčí – žerou ho vlci po zimním spánku?

Nejlepší odpověď
Malvína

Vlčí mák – etymologie slova

Text dotazu
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na význam slova vlčí mák. Zajímá mne především, má-li nějakou souvislost nikoli s odvozeným výrazem „zvlčit“, ale přímo s vlkem coby zvířetem. Všimnla jsem si podobnosti makovice, jejího žlutočerného zbarvení s vlčíma očima.
Děkuji

Odpověď
Dobrý den,
přívlastkem „vlčí“ (podobný případ je také „psí“) se naznačuje méněcennost nebo bezcennost druhu rostliny ve srovnání s jiným druhem, který je lidem nějak užitečný nebo milý. Tyto rostliny (vlčí mák, vlčí bob nebo psí víno) jako by lidé přenechávali vlkům a psům. Podrobněji se o vlčím máku zmiňuje Václav Machek ve své publikaci „Česká a slovenská jména rostlin“:
…„Některá lidová jména vypadají tak, jako by lid uváděl jisté rostliny v přímý vztah ke zvířatům, např. vlčí mák, hadí mlíčí. Je tu však třeba rozlišovati případy prostého přirovnávání (např. husí šlapka, tu se přirovnávají listy k husímu chodidlu) od případů typu vlčí mák. Takováto jména vyžadují osvětlení. Zpravidla se jimi označují rody nebo druhy podřadné, člověku neužitečné, nejedlé, nechutné, ba přímo škodlivé, jedovaté, obtížné. Znamenají, že lid takové bezcenné rostliny jaksi "přenechává“ zvířatům, že se jich vzdává ve prospěch zvířat. Ale hledati nějaké hlubší rozdíly za jednotlivými adjektivy (kravský, kozí, koňský, vlčí atd.) je zpravidla nemožné. Je zajisté nasnadě, že co je hadí, bude jedovaté, ale jinak je přičtení určitému zvířeti většinou libovolné. Byly vysloveny domněnky, že přívlastky „koňský“, „volský“, „kravský“ označují obzvláště velké, hrubé druhy, „kozí“ že pak označuje to, že jde o druh podřadné jakosti nebo ceny, neboť kozy prý „nekladou velké váhy na kvalitu krmiva“…

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/vlci-mak-etymologie-slova

Vlčí mák byla a je jedna z prvních rostlin, která začíná růst na bitevních polích. Ta bývala v minulosti rozryta kopyty koní, vypálena a jinak zdevastována boji a válkou. Později přibylo dělostřelectvo a různá další technika. Padlí vojáci všech stran se většinou pohřbívali přímo na bojištích a na jejich hrobech vyrůstali vlčí máky. Z toho, pravděpodobně kvůli barvě květů, vznikly lidové pověry, že vlčí máky je vzešlá krev padlých, bez rozdílu toho k jaké straně patřili.

https://blog.vlas­tenci.cz/nase-doba/vyznam-vlciho-maku-a-vzpominek-na-obeti-valky/

EKSOT123

Agentpv, dobrá pararela 🙂. Ale medvědí česnek roste na jaře, vlčí mák až v létě.
Druhá část odpovědi Malvíny je pravdivá, vlčí mák se často hromadně vyskytuje na místech s odkrytou půdou, pískovnách apod. Trochu jsem k tomu psal v diskusi u této otázky: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dnes-je-100-let-od-ukonceni-1-svet-valky-mate-neco-ktomu#discussion
Proto spíš než po ZIMNÍM SPÁNKU VLKŮ by se dalo říct, že ten mák roste na místech po BĚSNĚNÍ VLKŮ (válečná pole). Ale to je jen umělá konstrukce, etymologicky to správně píše Malvína. Mák zvlčilý, ale spíš neužitečný. Podobně Oves hluchý (= neužitečný).

EKSOT123

Také vlky na stromech. (Výhony z kmene, často právě z plané – podnožové části kmene.)