paul1

Proč se velrybě říká velryba?

Proč, když je to savec a ne ryba?

Nejlepší odpověď
led

Velryba = veľká ryba
Aj keď veľryba nie je ryba, pre laika má výrazné vonkajšie znaky ryby a žije len vo vode. V čase, keď sa človek zoznamoval s vodnými tvormi, boli pre neho všetky „plávajúce vodné potvory“ rybami.
Neskôr z nich vylúčil legendárne Sirény (a im podobné tulene, mrože), ktoré dokázali žiť aj na brehu.
Na druhej strane spôsob života veľrýb je iný než u ryby. Veľryba dýcha ako potápač, musí rovnako ako on vyplávať na hladinu nadýchnúť si vzduch do pľúc. Pri plávaní veľryba kmitá chvostom zvislo hore/dole a ryba do strán vpravo/vľavo.
Má aj ďalšie rozdielne vonkajšie znaky.

Další odpovědi
annas

Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí původ pojmenování

velryba, velrybí, velrybář, velrybářský.
Stč. i velryb. Asi podle středohorhnoně­meckého. walvisch
(něm. Walfisch) tv. s přikloněním první
části k :vel- a překladem druhé části.
Sama první část něm. slova znamená
‘velryba, kytovec’ (srov. angl. whale,
stisl. hvalr)

iceT

VELká RYBA

Filip84

Z středně německého Walfisch.

Zdroj: https://region­.rozhlas.cz/vel­ryba-7284347

marci1

Protože velryba je velký mořský savec vzhledem podobný rybám. 🙂