qwendeline

proč se ve zkratce JZD vyslovuje „Z“ jako „zé“?

Doplňuji:
To s tou výslovností mě taky napadlo.) asi to tak bude, děkuju.)

Nejlepší odpověď
Lucijej

To proto, aby všechna písmenka měla stejně. To „t“ ze „zet“ je prostě navíc a takhle je to pěkně melodické – jézédé :D
Doplňuji:
2 krejcík: Aspoň u nás jo :D

Další odpovědi
annas

SLovo JZD je inciálová zkratka. Vyslovuje se tak, jak jednotlivá písmena abecedy., tedy vlastně jdo o tři „fonetická“ slova.

Správná výslovnost by měla být Jé Zet Dé. Že se nedodržuje, je jiná skutečnost.

Česká mluvnice.
Doplňuji:
Proč se zkratka JZD vyslovuje nesorávně, jsou jen dohady: nůže jít o neznalost správné výslovnosti, ledabylost, zvukovou podobnost atd.

Krejcík

ono se to tak vyslovuje? díky za poučení :D

honza19hk

JZD se vyslovuje celé v dlouhém.– JéZéDé
Pokud se to někomu příčí může to nazývat celým názvem: Jednotné zemědělské družstvo