Anikitos

Proč se ve Vergiliově Aneae chvílemi vyskytují jména římských a jindy zas řeckých bohů?

Většinou se tam tedy vyskytují jména římských bohů, ale někdy je tam místo Iuppiter – Zeus, Diana – Artemis,…

Je to chyba překladatelů nebo to tak má být?

Mám vydání z roku 1970 (nakl. Svoboda), přeložil O. Vaňorný (upravil Mertlík).

Nejlepší odpověď
led

Vergíliová Aeneis je hrdinný rímsky epus silne ovplyvnený Homerovými dielami Íliadou a Odysseiou.
Aneaes je trójsky hrdina, ktorý po páde Tróje sa preplavil až do Kartága v severnej Afrike a po úniku z osídiel kráľovnej Dido sa dostáva na Apenínsky poloostrov a na povodí rieky Tiber po porážke domácich Latinov zakladá nové kráľovstvo. Podľa povesti jeho potomkovia Romulus a Remus neskôr zakladajú mesto Rím a Rímsku ríšu.
Vzhľadom na začiatok deja odohrávajúci sa helénskej oblasti, užité sú aj grécke mená bohov. Neskôr už na pôde neskoršej rímskej ríše sa do diela dostávajú aj rímske pomenovania božstiev.
zdroj: dejepis, epos Aeneis, dejiny umenia

Další odpovědi
annas

Je třeba si uvědomit, že jde o epos, který oslavuje dávnou minulost a Aeneas je pokládáný za bájného zakladatele římského národa.

Trojský hrdina Aeneas prchá se svým otcem a synem z hořícího města. Na rozkaz bohů hledá novou vlast.

Druhá část je podobná Iliadě. Aeneas přistává v Latiu u ústí řeky Tibery. Dostane se mu milého přijetí a dokonce i ruky královské dcery Lavinie, která je mu přisouzena věštbou. Aby ji získal, musí vyhrát Aeneas nad králem.

Podaří se mu nakonec nad ním zvítězit a Římany zaujmou jeho vlastnosti, jimiž se honosí Římané, zatímco jeho nepřítel měl vlastnosti, které Římané přikládali nepřátelům. Proto také zvíězil.

Aeneas je v římských pověstech vzorem ctnosti a statečnosti

Přece Aeneas byl Paridův přítel,, který unjesl krásnou Helenu Pro trojské běžence hledá novou zemi.

Dá se říct, že Římané odvozují svůj původ právě od trójských běženců. které vedl Aeneas.

Takže u Řeků nebyl takl významný jako u Římanů.-

Ze stručného hodnocení je vidět, proč se v eposu objevují řecké i římské názvy bohů. Aeneas vypravuje Římanům o svém osudu a o pádu Tróje.

Podle literaturry