iceT

Proč se ve slově vampýr píše Y,v anglickém slově vampire I a ve slově upír měkké I?

Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
kropitko

já jen doplním Lucijej, že je odvozeno od slova (vampyrus)což je jihoamerický netopýr z příbuzenstva u­pírů.

Další odpovědi
Lucijej

Odvozeno od slova netopýr?

arygnoc

„Pýr“ ve vampýrovi je pak snad stejná koncovka jako v netopýrovi, i když v tomto případě je příbuznost už nejistá. „Pýr“ se dává do souvislosti s létáním – upíři mohli také létat, někdy v podobě netopýra, jindy i jinak, nemusí jít také o vlastní létání, ale třeba i o schopnost nějak „vylevitovat“ ven ze zasypaného hrobu. O možných vztazích dost ukazuje i to, že v angličtině je jihoamerický netopýr sající krev opět „vampire“, i když zde je jinak normální slovo pro netopýra „bat“ – tedy původně určitě žádná souvislost.
Netopýr jako takový může ve své první části souviset se starým indoevropským označením pro noc (nyktopteros v řečtině), eventuálně mohlo jít také o přechýlení z tvaru nějak jako lepetyr – od slova lepetat, „třepetat, nepravidelně poletovat“ (srbochorvatské leptir-motýl).