vivatis

Proč se ve slově myslivec píše Y?

Prý to souvisí s myslením, ale nechápu jako myšlení souvisí s myslivcem když myslivec hlídá les?

Nejlepší odpověď
štamgast

Je to vyjmenované slovo. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-mysli-je-myslivec-jaky-je-puvod-a-vyznam-tohoto-slova

Název myslivec, doložený, pokud víme, po prvé ve Veleslavínově čtyřjazyčném Nomenclatoru, znamená tedy člověka myslivého, t. j. myslivostí, lovem zvěře se zabývajícího. Způsobem zcela analogickým nabylo i ruské jméno ochótnik, znamenající vlastně člověka svým chtěním k něčemu směřujícího, pohotového nebo v něčem zálibu majícího (na př. ochotnik do lošadej = milovník koní), významu rovnajícího se našemu slovu myslivec a ochóta významu ‚lov, myslivost‘. Povědomí etymologické spojitosti slov ochóta, ochótnik v tomto pregnantním významu se slovesem chotěť, chočú (chtíti) je v ruštině stejně zastřeno jako u nás spojitost jména myslivec se slovesem mysliti; proto se také v některých ruských nářečích vedle tvarů ochota, ochotnik vyskytují tvary ochvota, ochvotnik, protože si lidová etymologie spojuje tato slova patrně se slovesy chvatať, chvatiť (chytiti), která jsou pregnantnímu významu slov ochotnik, ochota (= lovec, lov) svým významem bližší.
Doplňuji:
IceT: Věř mi, kdyby se od začátku psalo mislivec, tak nám přijde divné myslivec.

Další odpovědi
iceT

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=2416

myslivec\mislivec-co asi tak napsané vypadá líp?

Celkem to chápu,ale stejně mi připadá divné,že způsob psaní některých slov přijde někomu divný.Ne,fakt nejsem češtinář,ale nemám potřebu se pozastavovat nad tím,proč je ve slově myslivec tvrdé y,když jsme se to ve škole učili,jak se správně píše…

Sůwa

Nejdřív jsem chtěla napsat nějakou hovadinku, ale pak jsem se donutila otevřít Etymologický slovník. Nebudu to opisovat celé, ale původem se to slovo vztahuje na staré způsoby lovu lesní zvěře, tedy na kladení důmyslných pastí, ok, návnad a pod.