Avatar uživatele
Registrovaný

Proč se ve škole známkuje?

Nikdy mě nenapadlo proč se známkuje? Myslím si že kvůli tomu se stresuje spousta lidí. A hlavně mělo by to být pro nás! Tak proč nás učitelé trápí?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Proč? Zkuste se zamyslet sám.

Známky jsou zpětná vazba pro žáka, rodiče i učitele. Źák si uvědomí, zda učivo zvládl a jakým způsobem. Nějaké hodnocení existovat musí, protože je třeba znát i výsledek - výborný x nedostatečný.

Je pravda, že by učitel při hodnocení měl zvážit další okolnosti, zájem o předmět, aktivivu, plnění povinností, diskusi atd. Známka není aritmetický průměr. Třeba jeden žák má prlůměr 1,7, druhý 2 další 2,4 a všichni dostanou dvojku. Je to jakési orientační měřítko, i když znalosti nebudou stejné.

Učitel zpravidla nemá zájem někoho stresovat, ale zkoušení je i příprava na život. I v zaměstnání musíte prokazovat, zda určitý úkon zvládnete, také vás budou hodnotit, zda máte předpoklady pro to, abyste byl dobrým hasičem, řidičem, pilotem, řemeslníkem, manažérem atd. Neuspějete, zaměstnavatel nebo i zákazník si vyberou někoho jiného.

Myslím si, že např. hudební, výtvarná a tělesná výchova by se neměly klasikovat, protože není každému "dáno shůry".

Slovní hodnocení např,. na škole společnosti Montessori tvoří přílohu vysvědčení, na němž nejsou uvedeny známky. Jenže čím víc slov, tím se ztrácí podstata. Učitel musí dobře znát žáka, umět stylizovat, někdy i jedno slovíčko lze chápat různě a může také ublížit.

Proto se domnívám, že známky jsou určitá motivace. Přece třeba i ve sportu jde o "známku" - někdo je první, jiný je poslední.

Jak rozhodnout o přijetí na střední nebo vysokou školu? Přijat všechny zájemce? Jak posuzovat, kdo uspěl? Kdo složil maturitu či státní zkoušku? Jiná možnost než klasifikace zatím neexistuje.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Proto, aby bylo možné posoudit stupeň vědění


Avatar uživatele
Stříbrný

Jsou i školy, kde se neznámkuje. Tam se dělají jen jednou za čas testy s 21 stupni. Takže příjdeš domů a křičíš: "mám 19(z 21možných)". To jsou ale školy privátní, založené na Komenským, Montesorim atd.(třeba moje oblíbená antroposofie je založená na R. Steinerovi, který zase vychází z theosofie, kterou zlepšil):D


Avatar uživatele

A jak bys chtěl hodnotit prospěch dětí a mládeže?Ukaž předveď!

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 755
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 540
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.