Smlouvyzdarm

Proč se ve školách učí, že Ameriku objevil Kolumbus?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, jak se na pojem objevení historikové dívají. Kolumbus chtěl do Asie, ale dostal se jinam – objevil Nový svět. . Zřejmě je důležité i to, že se vrátil zpět do Evropy., překonal jako první Golfský proud atd.

"I když hnidopichové řeknou, že Ameriku objevili grónští Vikingové o pár století dřív, teprve až čin italského dobrodruha ve službách Španělů z roku 1492 znamenal přelom.

Kolumbus totiž pro Evropu získal Ameriku natrvalo. 12. říjen se v Americe přijímá různě: třeba v USA se „Columbus Day“ slaví jako státní svátek, hůře toto výročí přijímají potomci místních obyvatel, „Indiánů“. Kolumbův objev totiž nastartoval jejich masové vymírání, podle dlouhodobých statistik příjezd Evropanů přežilo jen 10% místních obyvatel.

Autor: Martin Krušina, střih: Jiří Novák"
https://www.stre­am.cz/slavned­ny/522044-den-kdy-kolumbus-objevil-ameriku-12-rijen

Další informace

"Kdo objevil Ameriku? Vikingové tam dopluli 500 let před Kolumbem

Zřejmě tedy nemůžeme pochybovat, že Vikingové byli první, ale Kryštofu Kolumbovi přece jen patří větší zásluhy o propojení světa.

Pravda, Seveřané přistáli na severu, Kolumbus ve Střední Americe. Jenže na rozdíl od nich Evropě cestu na nový kontinent opravdu otevřel, i když za jeho časů to mělo dost krutou podobu.

Jaká sláva tedy Vikingům zbývá? Přinejmenším obdiv za odvahu, s níž propluli Severním ledovým oceánem. Za mořeplaveckou dovednost v časech, kdy mohli jen číst znamení přírody, chování ptáků i ryb, a pohyb hvězd a Slunce na obloze. K jejich měření jim musely stačit zářezy stupnice na primitivním dřevěném slunečním kompasu. Přesto dorazili tam, kam chtěli. A téměř pět set let před Kolumbem."

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/kdo-objevil-ameriku-vikingove-tam-dopluli-500-let-pred-kolumbem-p6f-/kolem-sveta.aspx?c=A101012­_174402_igsvet_tom
http://cestova­ni.idnes.cz/kdo-objevil-ameriku-vikingove-tam-dopluli-500-let-pred-kolumbem-p6f-/kolem-sveta.aspx?c=A101012­_174402_igsvet_tom

Další odpovědi
ivzez

Protože některý „ignorant přehlédl“,
že Ameriku nebylo třeba objevovat,
a napsal to do učebnice.

A od té doby se to traduje dál a dál…

_______

Doplňuji:

Možná je důvod pragmatičtější
→ „Objevení Ameriky Kolumbem“ nejspíš Evropanům zní lépe
než „počátek vyvražďování Indiánů obyvateli Starého světa“.

Arne1

Protože je to pravda. On ji objevil pro naši evropskou (křesťanskou) civilizaci.

marci1

Jedná se o mýtus. Lidé v Evropě Kolumba obdivovali a historici mu připsali zásluhu na objevení Ameriky. 🙂
„V roce 1492 Kolumbus přeplul modř oceánu.“ To je jedna z proslulých vět historie. My ovšem pochybujeme o tom, že Kolumbus byl první, kdo Nový svět objevil. Nové důkazy naznačují, že Amerika byla cílem pro lidi z různých koutů světa už o hodně dříve. Představa, že Kolumbus objevil Ameriku, je jenom jedním z mýtů. Je to podobné, jako kdybyste tváří v tvář všem důkazům věřili, že země je plochá. Když Kolumbus zakotvil u břehů Nového světa, Indiáni už tam žili. Teorie pevninského mostu v oblasti Beringovy úžiny uvádí, že jejich předkové přešli z Asie do Severní Ameriky během poslední doby ledové, přibližně před 18 000 lety.
Kolumbus otevřel novou hospodářskou éru. Svědčí o tom vývoj ekonomického trhu, který se v Evropě změnil díky tomu, co mohl Nový svět nabídnout. Lidé v Evropě Kolumba obdivovali a historici mu připsali zásluhu na objevení Ameriky“.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/103618045­49-kdo-opravdu-objevil-ameriku/212382552­200001/

Ušel ventil

Kryštof Kolumbus dorazil k břehům dnešní Ameriky 12. října 1492, ale nestal se prvním Evropanem, který vstoupil na její půdu. První byl Leif Eriksson už v roce 1000
Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/kdo-objevil-ameriku-vikingove-tam-dopluli-500-let-pred-kolumbem-p6f-/kolem-sveta.aspx?c=A101012­_174402_igsvet_tom