Jrkuft

Proč se v TV otáčí pořadí číslic věku?

př. sedmatřicetiletý řidič. proč prostě jednoduše neříct třicetisedmý letý řidič ......

Nejlepší odpověď
annas

Používá se běžně, nikoliv v TV. Záleží na tom, komu se který tvar lépe vyslovuje. Oba tvary jsou spisovné.

Tedy ve výslovnosti správné, ale pravopisně druhý výraz chybně zapsaný.

Jedna možnosti je sedmatřicetiletý.
Druhá možnost je třicetisedmiletý.

Jde o složené výrazy, které se chovají jako přídavné jméno.

Další odpovědi
klumprt

Protože češtinsky lépe zní sedmatřicetiletý.

A jestli ti „třicetisedmý letý“ připadá OK, tak jsme zřejmě oba z jiného kmene a těžko si porozumíme v těchto otázkách.

quentos

Ta druhá varianta asi zas až tak jednoduchá nebude, když i vy sám jste ji zvoral. Takže z toho ta první jednoznačně vychází jako jednodušší.

led

Odborne to vysvetlia odborníci.
Ale, čo tak počuť/čítať aj názor laika?
Okrem samotnej gramatiky spisovného jazyka je to aj krásne precvičovanie matematiky, spojené s istou informačnou hodnotou. Veď, keby v tak dôležitej informácii o havárii zamlčali vek vodiča, tie knedlíky na obed by som ani nedokončila.
Nesťažujte si, to len TV dbá o vaše základné jazykové i matematické vzdelanie.
Rozložte si vek na časti. Čítajte so mnou a zapisujte:
sedm___7
a_______ +
třiceti___30
letý_______
_______37 let
Veď to je dôležité! (…aj pre žalúdok, tie knedlíky som dokončila) :)

a623682@drdr

je po pozustatek germanizace

mojitek

no já nevím Klumprte,ale jednodušejc zní „třicetisedmiletý“ bych řekl ,teda.(Ne třicetisedmý letý anebo sedmatřicetile­tý..jak uvádíš)

ReHu

Většině lidem se to lépe vyslovuje.
Druhá varianta je správně – třicetisedmiletý

ivzez

Vyslovte si obě slova nahlas:
třicetisedmiletý
sedmatřicetiletý

Mně se to druhé vyslovuje snáze.