MonkeyKing

Proč se v renesanci začali zajímat o antiku?

V čem je tak zajímavá? Kdy to přesně začalo a jak?

Nejlepší odpověď
annas

Renesance ´znozrození, z lat. humanus = lidský. Poč.. 14. st. v Itálii – poč. 17. stl.

Proč?
Vliv zámořských objevů, vzestup měst a měšťanstva, rozvoj vzdělanosti, Objevy – Koperník, Galileo – kulatost země, vynález knihtisku, – rychlejší předávání vědomostí , prvotisky.

Znaky:
znovuzrození, obnovení antiky, kultura vzorem
nový ideál lvzdělání – touha po pravdivém poznání světa , člověka – proti středověkému poznávání boha,, všestrannost poznání
kult rozumu x kultu víry
pocit sebevědomí – vlastní síly
rozvoj literatury v národních jazycích místo počáteční latiny
rozvoj architektury
mnohostrannost umělců – Michelangelo, Vinci atd.
literatura nauková – životpisná, cestopisná atd., alegorie.

Podle vl. v. z litratury

Renesance se zbavila vlivu církve na myšlení lidí, používala rozum stejně jako antika, vlivem toho, co jsem uvedla, se měnilo myšlení lidí.

Antika, literatura starověkého Řecka a Říma, byla evropská vyspělá kultura, stala se zdrojem inspirace. Výhodná zeměpisná poloha – spojnice 3 světadílů.

Antika dala literatuře např. epos, tragédii, komedii, filozofii, historickou prózu, dějepisectví, řečnictví, lyrickou poezii atd., Některá jména. Homér, Sapfó, Sofokles, Cicero, Vergilius, Ovidius, Sokrates, Platón atd.

Bylo na co navazovat, z čeho čerpat, dokonalá latina atd.

Další odpovědi
Nuk nuk

Renesance se soustřeďovala více na čověka a lidstvo, než předchozí filozofické etapy. Zajímala se tedy i o dějiny lidstva celkově, dějiny myšlení, umění apod. Tehdy ještě neexistovaly archeologické vykopávky z dávnějších dob, a tak se renesance ohlížela po tom, co bylo „po ruce“, po památkách, které byly viditělné.
Renesance zcela pochopitelně vznikla v Itálii na přelomu 13. a 14 století, a není to náhoda, protože právě Itálie měla už tehdy hluboké historické kořeny, navazovala na starověkou Římskou říši a řecko.