Avatar uživatele
Kepler

Proč se v populárních médiích používají absolutně nesmyslné jednotky?

Nejčastěji litry, např. vodopády proteče za nějakou dobu 5 000 000 000 litrů vody. To by mě jeblo. Je to laciná snaha ohromit velkými čisly? Většina lidí si pod tím nic nepředstaví, kdyby napsali 5 km krychlových, tak je hned jasné. Připadá mi to jako bych napsal, že to mám do Prahy 350 000 000 mm. To je štreka, co?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1915 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Máš pravdu, někdy to tak dělají. Kdyby místo 5 000 000 000 litrů vody napsali průtok rovnající se 10 000 000 000 „piv“, je to každému jasné. Jsme přece Češi!

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zbyndo

V praxi sa bežne užíva „kubíky“,čo by bolo 5 000 000 m kubickych,a celkom také prijateľnejšie by bolo uviesť asi tak:vodopádom pretečie 5 miliónov kubikov za hodinu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Průtok vody se běžně, díky zažité praxi používají litry. Myslím, že pro většinu lidí 5 k, krychlových by bylo ještě více matoucí. Stejně tak vzdálenost míst, jak už je zažito, se uvádí v km a ne v metrech.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
smart aleck

No, než spočítám sílu větru 17 m/s, tak zatím urazí 61,2 km/h.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orwell

Co se týká té názornosti, pak záleží na tom, o co konkrétně jde. Budu-li udávat číselně např. rychlost pohybu plže, pak bude určitě názornější údaj 2mm/s než 0,0072km/h. Proto máme kromě jednotek hlavních také jednotky násobné a dílčí. Ale tohle je, myslím si, každému (nebo skoro každému) jasné. Ještě k té rychlosti větru. Převést rychle a z hlavy m/s na km/h lze tak, že údaj v m/s násobíme čtyřmi a od výsledku odečteme desetinu jeho hodnoty. Takže např. pro v = 17m/s postupujeme takto: 17*4=68; 68–6,8=61,2km/h. Zdejší borci mně snad prominou, že píšu tak dávno známou a otřepanou věc 🙂

před 1915 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Průtok vody v řekách se mezi odborníky uvádí zásadně v m3/s.

před 1915 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Stejně tak meteorologové používají m/s, ale pro laickou veřejnost je názornější km/h (tachometry v autech).

před 1915 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek