Kepler

Proč se v populárních médiích používají absolutně nesmyslné jednotky?

Nejčastěji litry, např. vodopády proteče za nějakou dobu 5 000 000 000 litrů vody. To by mě jeblo. Je to laciná snaha ohromit velkými čisly? Většina lidí si pod tím nic nepředstaví, kdyby napsali 5 km krychlových, tak je hned jasné. Připadá mi to jako bych napsal, že to mám do Prahy 350 000 000 mm. To je štreka, co?

Nejlepší odpověď
orwell

Máš pravdu, někdy to tak dělají. Kdyby místo 5 000 000 000 litrů vody napsali průtok rovnající se 10 000 000 000 „piv“, je to každému jasné. Jsme přece Češi!

Další odpovědi
zbyndo

V praxi sa bežne užíva „kubíky“,čo by bolo 5 000 000 m kubickych,a celkom také prijateľnejšie by bolo uviesť asi tak:vodopádom pretečie 5 miliónov kubikov za hodinu

Drap

Průtok vody se běžně, díky zažité praxi používají litry. Myslím, že pro většinu lidí 5 k, krychlových by bylo ještě více matoucí. Stejně tak vzdálenost míst, jak už je zažito, se uvádí v km a ne v metrech.

smart aleck

No, než spočítám sílu větru 17 m/s, tak zatím urazí 61,2 km/h.

orwell

Co se týká té názornosti, pak záleží na tom, o co konkrétně jde. Budu-li udávat číselně např. rychlost pohybu plže, pak bude určitě názornější údaj 2mm/s než 0,0072km/h. Proto máme kromě jednotek hlavních také jednotky násobné a dílčí. Ale tohle je, myslím si, každému (nebo skoro každému) jasné. Ještě k té rychlosti větru. Převést rychle a z hlavy m/s na km/h lze tak, že údaj v m/s násobíme čtyřmi a od výsledku odečteme desetinu jeho hodnoty. Takže např. pro v = 17m/s postupujeme takto: 17*4=68; 68–6,8=61,2km/h. Zdejší borci mně snad prominou, že píšu tak dávno známou a otřepanou věc 🙂

Kepler

Průtok vody v řekách se mezi odborníky uvádí zásadně v m3/s.

Kepler

Stejně tak meteorologové používají m/s, ale pro laickou veřejnost je názornější km/h (tachometry v autech).