EKSOT123

Proč se v pneumatickém kladivu (sbíječce) tvoří led i při teplotách vysoko nad nulou?

Pracuji s vrtacím kladivem, kde část vzduchu proudí vrtací tyčí (bórem) do díry a vyfukuje navrtaný prach a část vzduchu pohání vrtačku a vyfukuje se přímo z vrtačky. A právě při tomto se vyfukovací díry ve vrtačce ucpávají ledem i při teplotách +10 až +15°C. A to navíc kompresor vrtací vzduch ještě trochu přihřívá.
Samozřejmě záleží na typu vrtačky, některé tím tolik netrpí. Ale jedná se mi o fyzikální zákonitost.
(Omlouvám se, že se ptám spíš jen pro zpestření Odpovědí. Pokud se nepletu, tak odpověď vím – kdysi jsem na to narazil při pátraní po principu tepelného čerpadla, kde zřejmě právě tato fyzikální zákonitost hraje důležitou roli.)

Nejlepší odpověď
Kepler

Každý plyn s se vyznačuje Joule-Thopsonovým efektem: při expanzi z vysokého tlaku se prudce ochladí (jedině vodík se ohřeje). Lze to pozorovat taky u bombiček CO2 pro výrobu sifonu poté, co je zašroubujeme – jsou pěkně studené..

Další odpovědi
Edison

Princip chladničky. Vzduch, který slačíš se stlačením ohřeje. Vyfouknutím se prudce zchladí a zkondenzuje vzdušná vlhkost.

mosoj

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/604-adiabaticky-dej

Keplere, Keplere.

Kdo má zájem, určitě najde i jednoduší vysvětlení.

Kepler

Mosoj: prd tomu rozumíš, tak se do toho nemontuj. Moje vysvětlení se s tvým odkazem nevylučuje. Už jsi někdy dělal sifon, nebo hasil oheň sněžákem? Já jo a co se při tom děje ví každý blbec, kromě tebe, sorry.

Kepler

Edison: u ledničky to funguje jinak, jde o výparné teplo, které se spotřebuje z chlazeného prostoru na odpaření zkapalněného chladiva.

aliendrone

Kepler>>> Není Joule Thompson náhodou o adiabatickém ději? ;) Venkoncem i pro ten vodík existuje inverzní teplota při které se ochlazuje a pro všechny REÁLNÉ plyny platí, že při dostatečně vysokých teplotách Joule Thompsonem ohřívají a při dostatečně nízkých ochlazují. :) Ježiš, zítra bude ale hééééézky! ;) :)

Kepler

Ano, je. Trochu jsem to zjednodušil, ale funguje to tak – viz třeba sněhové hasicí přístroje.

Edison

Funguje to stejně. Jen je do procesu zapojen ještě ochlazovaný prostor – nízkotlaká část okruhu a výparník – vysokotlaká část okruhu. Stejně funguje klimatizace a cokoli, kde je jakýkoli plyn stlačován na jedné straně a rozpíná se na straně druhé. Pokud prostory vhodně odělíme, vzniká nám přesně chladící systém.

Kepler

Jde o zdroj chladu – není to o rozpínání plynu, ale o skupenském výparném teple.

EKSOT123

Na mě je to všechno momentálně moc složitý, jen si pamatuji, že v cyklu tepelného čerpadla se uplatňují a jsou klíčové oba dva jevy – skupenské výparné teplo a změna teploty při rozpínání a stlačování. Takže u ledničky budou taky oba dva jevy. Děkuji za odpovědi.

aliendrone

Edison>>> Jo? Výparník je vysokotlaký? A od kdy? ;) :D :D