Avatar uživatele
EKSOT123

Proč se v pneumatickém kladivu (sbíječce) tvoří led i při teplotách vysoko nad nulou?

Pracuji s vrtacím kladivem, kde část vzduchu proudí vrtací tyčí (bórem) do díry a vyfukuje navrtaný prach a část vzduchu pohání vrtačku a vyfukuje se přímo z vrtačky. A právě při tomto se vyfukovací díry ve vrtačce ucpávají ledem i při teplotách +10 až +15°C. A to navíc kompresor vrtací vzduch ještě trochu přihřívá.
Samozřejmě záleží na typu vrtačky, některé tím tolik netrpí. Ale jedná se mi o fyzikální zákonitost.
(Omlouvám se, že se ptám spíš jen pro zpestření Odpovědí. Pokud se nepletu, tak odpověď vím – kdysi jsem na to narazil při pátraní po principu tepelného čerpadla, kde zřejmě právě tato fyzikální zákonitost hraje důležitou roli.)

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 1633 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Každý plyn s se vyznačuje Joule-Thopsonovým efektem: při expanzi z vysokého tlaku se prudce ochladí (jedině vodík se ohřeje). Lze to pozorovat taky u bombiček CO2 pro výrobu sifonu poté, co je zašroubujeme – jsou pěkně studené..

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Princip chladničky. Vzduch, který slačíš se stlačením ohřeje. Vyfouknutím se prudce zchladí a zkondenzuje vzdušná vlhkost.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/604-adiabaticky-dej

Keplere, Keplere.

Kdo má zájem, určitě najde i jednoduší vysvětlení.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Mosoj: prd tomu rozumíš, tak se do toho nemontuj. Moje vysvětlení se s tvým odkazem nevylučuje. Už jsi někdy dělal sifon, nebo hasil oheň sněžákem? Já jo a co se při tom děje ví každý blbec, kromě tebe, sorry.

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Edison: u ledničky to funguje jinak, jde o výparné teplo, které se spotřebuje z chlazeného prostoru na odpaření zkapalněného chladiva.

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> Není Joule Thompson náhodou o adiabatickém ději? ;) Venkoncem i pro ten vodík existuje inverzní teplota při které se ochlazuje a pro všechny REÁLNÉ plyny platí, že při dostatečně vysokých teplotách Joule Thompsonem ohřívají a při dostatečně nízkých ochlazují. :) Ježiš, zítra bude ale hééééézky! ;) :)

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ano, je. Trochu jsem to zjednodušil, ale funguje to tak – viz třeba sněhové hasicí přístroje.

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Funguje to stejně. Jen je do procesu zapojen ještě ochlazovaný prostor – nízkotlaká část okruhu a výparník – vysokotlaká část okruhu. Stejně funguje klimatizace a cokoli, kde je jakýkoli plyn stlačován na jedné straně a rozpíná se na straně druhé. Pokud prostory vhodně odělíme, vzniká nám přesně chladící systém.

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jde o zdroj chladu – není to o rozpínání plynu, ale o skupenském výparném teple.

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Na mě je to všechno momentálně moc složitý, jen si pamatuji, že v cyklu tepelného čerpadla se uplatňují a jsou klíčové oba dva jevy – skupenské výparné teplo a změna teploty při rozpínání a stlačování. Takže u ledničky budou taky oba dva jevy. Děkuji za odpovědi.

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Edison>>> Jo? Výparník je vysokotlaký? A od kdy? ;) :D :D

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek