Avatar uživatele
RyuzakiKate

Proč se v minulosti konaly veřejné popravy?

Napadlo mě to při čtení Kafkovy povídky „V kárném táboře“.
To měli předtím lidi místo televize? Mělo to působit jako odstrašující příklad? Šli byste se na popravu podívat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, bolak, anonym, gagaga, marci1 před 3835 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Jednak to působilo jako výstraha pro ostatní co nedodržovali zákon , a také to byla svým způsobem společenská událost.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
honza19hk

řekl bych že jako výstraha pro ostatní chuligány.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Samozřejmě, že veřejné popravy byly vykonávány veřejně hlavně z důvodu odstrašování dalších případných „hříšníků“. Dnes by asi na veřejnou popravu málo kdo šel, ale dříve to bylo běžné. Mě by tam nedostal nikdo, ani za nic.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dnes se nám takovéhle situace hodnotí špatně, protože nám chybí dějinné souvislosti. Určitě byl tehdejší svět neskonale surovější. Kulturní vyžití bylo jen formou nějakých lidových veselic, možná ještě jednou za čas přijeli kejklíři. Jinak nic.
Lid dřel těžce po mnoho hodin denně. Aby se neflákal, byli tu biřicové. Určitě veřejné popravy měly sloužit jako prostředek výchovný a odstrašující, ale na druhé straně patřily svým způsobem ke koloritu tehdejší společnosti. Byly kulturní událostí.
Nezdá se mi, že popravy byly o mnoho horší než dnešní akční filmy, horrory a podobný škvár. Divák si takový zážitek ještě vychutná v 3D provedení a je u vytržení nad autentičností díla. Potom do školy napochoduje zabiják, který začal mít s rozlišením reality problém, vystřílí půl třídy i s učitelským sborem a najednou se divíme, kde se ta agrese v lidech bere. Ta v nás ale byla vždy. Jenom výchovou, působením vnějšího světa a vzdělaností se to primitivní a hrubé dá zjemnit a přetvořit v ušlechtilejší vztah k životu a k úctě k němu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Geesha

Tak já bych tam šla, kdyby měl být popraven někdo kdo by mi něco udělal. To bych si k tomu vzala i popcorn.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
sassan

No…ony se hlavně veřejné popravy v některých státech konají dodnes.A to i masové veřejné popravy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek