autacek

Proč se v Izraeli/Palestině nežije v klidu a míru? To s Araby nebo Židy nelze žít bok po boku v jednom státě?

Palestincům umožnilu samosprávu, to jim nestačí, teď by chtěli vlastní stát a Amerika se do toho opět vměšuje. Není to takový další Mnichov?

https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/a­mericky-plan-pry-pocita-s-nezavislou-palestinou-40311477

Nejlepší odpověď
Kepler

A čemu se divíš? U nás nedokázali žít ve společném státě ani Češi a Slováci, v bývalé Jugoslávii jen málo odlišné slovanské národy, ani Norové se Švédy. O národech SSSR ani nemluvě. Natož Židi a muslimové, co se bytostně nenávidí. Už je ti to jasnější? A co s tím má dělat Mnichov? Ale ano, v Jeruzalémě vedle sebe více méně poklidně žijí křesťané, židi i muslimové. Je to jen o toleranci. Všechno je možné, chybí jen politická vůle. Když si vlastní stát zasloužili Židé, pak na něj mají právo i Palestinci. Pak ať se mezi sebou třeba povraždí, je to jejich věc, ale ne moje.

Další odpovědi
dubraro

Arabové s Židy žít v míru mohou, budou-li chtít. V Izraeli žije početná arabská menšina, v současné době mají izraelští Arabové vlastní politické strany, zastoupení v Knesetu, vlastní školy, možnost studovat na izraelských univerzitách, možnost ošetření v izraelských nemocnicích, právo na pobírání sociálních benefitů atp.
Palestinci vlastní stát nechtějí, jen o tom mluví. Už mnohokrát jej mohli mít. Jenže to už by se jim tak snadno nepáchal teror. Pokud by Izrael napadli jako bojovníci řádného státu, byla by to regulérní válka mezi zeměmi, kterou by Izrael drtivě vyhrál a hypotetická Palestina by byla odsouzena jako agresor.

Dochy

Šlo by to, pokud by se chtělo. Jenže jako všude, kde jsou nějaké třenice, se zpravidla k moci prokřičí pár idiotů co zkrátka na nějaký kompromis nepřistoupí ani náhodou… A pak zkrátka nezbývá než se mydlit. Jsem před pár lety slyšel o někom, kdo byl na služebce v Izraeli. Ve firmě spolumajitelé Žid a Arab. Žid toleroval že Arab v určitou hodinu i na dálnici zastavil auto a šel se modlit, dal si zatím cigáro, Arab věděl že nemá smysl Žida otravovat prací v sobotu, žádný problém. Jen se domluvit. Jenže spousta lidí žije v té nenávisti už od mala a to pak možná ani žádnou změnu nechtějí, protože si to neumí představit ☹

Edison

Koukni na historii státu Izrael. Umělým vytvořením Izraele se jen přililo oleje do doutnajícího ohniště. Ale bylo krátce po válce a přeci se pro Židy muselo něco udělat, když s nimi za války bylo zacházeno tak, jak bylo. Mno a tak museli Palestinci kapku vyklidit pole… Tobě by se to líbilo? No a jak Izrael vznikl, tak od toho světové společenství dalo ruce pryč a co se stát muselo, to se stalo. A tak sud s prachem v podstyatě bouchl. Tak holt arabové i ve světě dělaj to, co dělaj. Já nechvaluju to, co dělaj. Ale vcelku je chápu. Koukni na dávnou historii Jeruzaléma: Křesťani – arabové – křesťani – arabové… Přečti si Bibli. Dyk to tam je přece kus země, který dal Židům Bůh… Tam to prostě doutnalo i hořelo v podstatě pořád. A Izraelem se, jak jsem napsal, přililo spíše benzínu na doutnající sud s prachem.

led

Oblasť od Kaukazu po Červené more je „Brána do troch svetadielov“, kde sa stretávajú 3 základné náboženstvá židovské, kresťanské a islám a jediný zdroj životodárnej vody rieka Jordán, bola už od čias chetitskej ríše záujmovým teritóriom. Kto mal kľúče od tejto „Brány“ ovládal obchod (obchodné trasy) od východu po západ.
Po ústupe Veľkej Británie z tejto oblasti Palestíny tu bol umelo vytvorený židovský štát Izrael bez ohľadu na ostatné národy, ktoré tam žily. Napriek prísľubom veľmocí, z politickotak­tických dôvodov (veľmocí) nebolo umožnené arabským obyvateľom Palestíny (neustálymi rozkolmi bolo tak zabránené vzniku silného nezávislého štátu) stať sa rovnoprávnymi obyvateľmi Izraela, ani vytvorenie vlastnej štátnosti. Súčasný návrh USA vychádza zo záujmov ekonomickovojen­ských nadnárodnej lobby, pre verejnosť pod krycím pomenovaním „politika samourčenia a samostatnosti národov“. Ide o peniaze nie o ľudí.

hapiky

Autacku, zapomněl si dodat, že nejlepší řešení krize má Rusko. I když žádné, ale nejlepší.

Ametyst

Tam se nikdy nežilo v klidu a míru. Už kojenci sají s mateřským mlékem i nenávist k nepřátelům. Donald Trump vyjednává, protože nejvíc židů na světě nežije v Izraeli, ale prave v USA.

led

Dubraro, pekne píšete o právach izraelských Palestíncov, ale chýba vám tam aj to hlavné:
nemajú plné práva občana Izraela.

autacek

@led Jaká konkrétní práva jsou jim upírána? Chodit s výbušninou v batohu mezi Židy?

led

Urobte si výlet do Izraela a pozrite sa na vlastné oči. Nesledujte len poplatné médiá, ktoré v záujme zvýšiť predajnosť, vyberajú len informácie ktoré sa im a ich „mocipánom“ hodia, bez ohľadu na pravdu. Všimnite si, že málo mediálnych správ ide do hĺbky.

autacek

@led Píšete, že jim jsou upírána nějaká občanská práva. Tak se ptám která. Mimochodem, v Izraeli jsem byl několikrát. Tak buďte prosím konkrétní.

Edison

Auťáčku… měl by sis taky něco přečíst něco o operacích mosadu mimo vlastní území. Víšjak… oni si navzájem zase nemaj tolik co vyčítat.