KarolOndrosa

Proč se v gramatických kategoriích určuje u slovesného tvaru buďte vítání jmenný rod?

Nejlepší odpověď
annas

"Příčestí minulé trpné je „jmenný tvar slovesný mající povahu dějového adjektiva v trpném rodě a času minulém“.

Podle mluvnice CJL

Z toho plyne, že jmenné tvary příd. jmen se vyskytují převážně v jazyce spisovném a často bývají zabarveny knižně.

  1. Nejčastěji se vyskytují jmenné tvary v příčestí trpném, a to zde

i ve 4. pádě: jsem nadšen, unaven, rozhodnut, byl bit; našel jsem matku
velmi zarmoucenu. Nemám tu knihu ještě dočtenu apod.

  1. U ostatních přídavných jmen se užívá jmenných tvarů jen

v 1. pádě v přísudku nebo v doplňku, a to zejména u příd. jmen živ, mlád, zdráv, mrtev, , bos, schopen, spokojen, ochoten, vinen, povinen, vědom, atd.

atd.
https://www.gjszlin­.cz/ivt/esf/os­tatni-gdm/files/skenovani-a-ocr/kniha-sken-1.pdf

Jenže příčestí trpné je možné někdy ve větách nahradit přídavným jménem, které je podobné.

je nalezený x je nalezen

Příčestí trpné se tvoří od sloves a vyjadřuje děj, zatímco přídavné jméno jmenné vyjadřuje stav.

Hráč byl sesazený ze své pozice x byl sesazen ze své pozice.
Děj x stav

Někdy záleží i na užití např. příslovečného zájmena.

Záleží na tom, kam bude položená – dáváme ji na stůl
Záleží na tom, kde bude kniha položena – bude leže na stole

Takže vidíte, že jsou významové rozdíly.

Příčestí trpné – trpný rod – vyjadřuje to, co dělá někdo jiný než podmět.

Příčestí minulé – činný rod – vyjadřuje to, co dělá podmět

Ještě k užití jmenných tvarů přídavných jmen – tvary knižní

1. Náš otec je už zdráv = byl nemocný, ale už se uzdravil.
Náš otec je zdravý = jeho vlastnost, stálý stav.
Užití – rozdíl mezi přechodným a trvalým stavem.

2. nutno, možné, ale il nutné, možné -pozůstatek z minulosti

3. Pozdrav – buď zdráv

4. Rád, rádi – jen jmnný tvar, nikoliv složený

Pokud se zjímáte víc, pročtěte si odkaz

Víc se dovíte v odkazu
 https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=420

Tvar vítán je příčestí trpné, takže buďte vítaní x buďte vítáni!

Zkuste podle toho, co jsme uvedla, zda jde o děj nebo stav, takže který tvar je vhodnější užít.

Další odpovědi
quentos

U „buďte vítání“ rozhodně ne, protože „buďte vítání“ je nesmysl. Buď „buďte vítaní“ nebo (správněji) „buďte vítáni“.
Nechápu otázku. Proč by se neměl určovat? Zřejmě ho určujete proto, abyste si to procvičili, příště tento (naprosto evidentní a typický) trpný rod byli schopni poznat automaticky a byli tak připraveni na složitější případy trpného rodu (např. jeho zvratnou podobu). Trpný rod má svá specifika, proto je potřeba se ho naučit poznávat, abychom s ním správně zacházeli. Třeba právě proto, abyste už nikdy nenapsali takový nesmysl jako „buďte vítání“.