CR chess2017

Proč se v baletu téměř nikdy neklečí?

Nejlepší odpověď
annas

Klečení je spojeno s úctou a pokorou, zvláště pokud člověk klečí před osobou, která stojí nebo sedí: klečící pozice činí člověka bezbranným, je neschopný utéct… Jindy vyznáním lásky, žádosti o ruku atd.
Někdy se klečí za trest.

Význam pokleku vyplyne z děje.

Záleží na tom, o čem balet je. Např. v Bachčisarajské fontáně v prologu klečí chán a vzpomíná. Existují určité baletní figury, které vyjadřují děj současně s hudbou.

Mimické pohyby – gesta, kroky, pohyby těla v souladu s hudbou. vyvolávají u diváků radost, dojetí, poučení, pochopení, vcítění se do role atd. Určitě je to náročná disciplína, která vyjadřuje prceiznost atd.

Další odpovědi
orwell

Klečí se pouze po představení, když se nepovede :)

michalds

klečení je pro pokorné

ivzez

Protože choreograf balet takto vytvořil.

Proč? Nožná proto, že se v kleku nedá dobře tančit,
klek zvyšuje možnost úrazu (ochrnutí nervu), …

xxx3

Klasický balet je postavený na omezeném pohybovém slovníku, takže některé pohyby jsou vysloveně zapovězené (klečení to patrně nebude, nicméně je to spíš divadelní póza, která beztak nezapadá do tance, takže se to objevit může, ale nebude to časté). V moderním baletu je pak možné prakticky všechno.