xiperio

Proč se uzavírá mírová dohoda? Nebo vyhlášení války? Postrádám smysl těchto aktů.

Státy, které mají mezi se bou válečný konflikt se rozhodnou, že válku ukončí a sepíší mírovou dohodu. Po čase se některý rozhodne znovu válčit, a dohodu vypoví (nebo ani nevypoví) a začne válčit znova. Jaký to má smysl? Taková dohoda nemá žádnou právní vymahatelnost.
To samé Proč nějaký stát druhému vyhlásí válku? Aby se stačil protivník nachystat obranu? Taky bez logiky. Když ho chce z nějakého důvodu napadnout, tak zaútočí bez varování a získá výhodu momentu překvapení.
Dle mého názoru, dohoda má smysl v případě že, v při jejím nedodržení, jednotliví aktéři mohou reálně vymoci plnění dohody (popřípadě z ní vyplývající sankce).
Ani OSN je k tomu nedonutí. A čím je stát větší a ekonomicky silnější tak, je zbytečné jakoukoliv dohodu sepisovat.
Viz. Rusko. Čína, USA, Indie.
P.S. A nemusí to být ani dohoda o míru. Prostě se rozhodnou, že dohodu vypoví a je to.

Odpovědi
Zvidatel

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A­9_pr%C3%A1vo
Ale stejně jsou to kraviny, každý si může vést válku jak chce. Důležitý je totiž výsledek a moc. Pak teprve se rozhodne co je (právně) správné – utvoří se nové zákony, nové smlouvy. Nejen historii, ale i přítomnost, budoucnost a pravidla tvoří vítězové.
A např. v dřívější historii, hl. před 20. stoletím nemusel žádný nově vzniklý stát mít nějakou podporu nebo uznání ostatních států. Stačilo, že zkrátka fungoval jako stát.
Jen tím chci říct, že plno politických, válečřných zvykostí a práv jsou výsledkem cca posledních 100 let, kdy se na tom prostě někteří domluvili – respektive jedni rozhodli o tom, že to tak bude a zbytek s tím souhlasil.

A k těm mírovým smlouvám a nové válce po uzavření toho míru: Mír může být na dobu určitou a jsou tam stanoveny podmínky – kdo, co jak, kde, jak dlouho, kdy, za jakých podmínek… Krom toho jako v každém právu lze najít nějakou kličku nebo záminku k porušení (mírové) dohody. Záleží hlavně jak moc silný si ten stát připadá a jak moc v právu se cítí. Tu pak hrají roli city, národní hrdost (pýcha), touha se pomstít a někdy zřídka výjimečně i to právo.

Vyhlášení války: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vyhl%C3%A1%C5%A­1en%C3%AD_v%C3%A1lky

Ve zkratce je to všechno kvůli OSN (za těch posledních pár desítek let) a USA. Ti, kteří utvářejí co a jak se má. Co je a není zákonné. Zákonnost je ovšemm otázka doby – co je zákonné teď nemusí být zákonné za 20 let. Protože pravidla určují ti vítězové.
Něco, co je teď nezákonné být přímo nezákonným ani nemusí, navíc i vytvoření některých prvidel a zákonů mohlo mít nezákonný podnět. A ne vše, co je zákonné, je taky správné. I státy, které vznikly mohly vzniknout díky spiknutí, převratu nebo zradě – tím pádem nezákonně. A pak i plno jejich zákonů a dokonce ústav je založených na nezákonnosti. Ale nyní jsou zákonné, protože to z čeho vznikly už třeba neexistuje.
Vždycky jde o moc. O sílu státu (nebo organizace), armádu, bohatství, vliv.

Zvidatel

Kdo vládne – rozohduje, určuje a diktuje podmínky i různá práva, ovlivňuje a zasahuje do dění (i jiných států – navzdory jejich „suverenitě“) je dnes hlavně USA, protože je z několika důvodů ve vedení v mnoha sektorech – politicky, ekonomicky, právně, ale i společensky/kul­turně, technologicky i silná míra propagace. Je nejsilnější v mnoha odvětvích – protže když už byli nejmocnější politicky a byli boahtí, tak se pochopitelně rozvíjely všechny ostatní odvětví a ty sebemenší. Určuje co a jak, protože je od počátku 20. století ve vedení jako nejsilnější stát. První z velmocí. Staly se jím po první světové a po druhé to naproto utvrdily a zbytek dvacátého století až do dneška ten vliv a síla jen rostly. Nejsem žádný ten konspirátor, co za vším vidí USA – a vidí v něm největší zlo, ani netvrdím, že USA jsou nějakým zlem. Jen říkám, že vše určují hlavně vítězové a těmi jsou od 20. století jasně USA. A ty vyhlášky, zákony, včetně těch mezinárodních a dohod a organizací, které vznikly, tak to vše je díky USA.